Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 16:22

Prečo Európa nemá technologických gigantov? Tatra Summit chce začať cestu za slovenským Silicon Valley

V HNtelevízii sme sa rozprávali so zakladateľom a prezidentom Globsecu Róbertom Vassom.

Ôsmy ročník Globsec Tatra Summitu je významný, pretože sa deje v období, keď Európska únia definuje svoje nové priority. V HNtelevízii to vyhlásil zakladateľ a prezident Globsecu Róbert Vass.

Práve tam chce mať Tatra Summit a stredná Európa podľa Vassa hlasnejšie slovo v tom, akú Európu chceme. "Ambíciou strednej Európy je byť inovatívnejším regiónom," doplnil.

"Máme veľmi ďaleko od toho, aby v Európe mohol vzniknúť nejaký Silicon Valley, pretože tu nemáme na to prostredie. Nemáme tu kapitálové trhy v Európe, stále existuje mnoho bariér medzi jednotlivými krajinami," vyhlásil.

Zdôraznil, že všetky veľké technologické spoločnosti sú buď zo Spojených štátov, alebo postupne aj z Číny. "Veľmi málo ich je v Európe," upozornil.

"Tá kľúčová otázka aj na Tatra Summite bude: Ako môžeme podporiť rast takýchto nových technologických, inovatívnych spoločností v Európe. A jedna z odpovedí je, práve ak chceme podporovať startupy a mladé talenty, ako tieto startupy financovať," vyhlásil.

Preto chce na Tatra Summite spustiť iniciatívu za to, aby stredná Európa otestovala aspoň niektoré opatrenia na ceste k vytvoreniu kapitálového trhu, čím by región bol niekoľko krokov pred zvyškom Európy.

"Ak máme ambíciu, aby stredná Európa bola inovatívnejšia, aby sme tu niečo také ako Danube Valley založili, tak toto je jedna z kľúčových tém, ktorú chceme aj prostredníctvom Tatra Summitu posúvať ďalej," povedal Vass.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.