Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 11:30 Aktualizované dňa 09.10.2019 o 13:03

Sulík oznámil zmeny v SaS. Spáchali politickú samovraždu, povedal o odídencoch

  • Richard Sulík očakáva, že počet členov strany neklesne pod 210.
  • Preto odmieta, že by sa SaS rozpadala.
  • Strana má nových podpredsedov a šéfa poslaneckého klubu.
  • V SaS podľa Sulíka nebol hodnotový konflikt, nerozumie, čo vzbúrencov hnalo.
Richard Sulík
Zdroj: TASR/J. Novák

"Konflikt je dnešným dňom definitívne ukončený," vyhlásil na brífingu predseda SaS Richard Sulík po tom, ako dnes ohlásili odchod zo strany vzbúrenci okolo Ľubomíra Galka združení v platforme Demokratické jadro SaS. Tí tvrdia, že zo strany odchádza približne 30 ľudí.

"Máme za sebou burlivé obdobie. Pútali sme titulkami, ktoré sa nikdy nemali takto dostať von," zhodnotil Sulík.

Zmeny v SaS

Do dnešného dňa zo SaS odišlo 21 členov, avšak Sulík upozornil, že 23 nových pribudlo. Napríklad bratislavský župan Juraj Droba, ktorý bol podľa Sulíka medzi ľuďmi, ktorých blokovala "skupinka" okolo Galka. Do strany vstupuje aj doterajší poslanec za SaS Martin Klus.

Sulík očakáva, že počet členov strany neklesne pod 210. Odmieta preto, že by sa SaS rozpadala. Zároveň však pripúšťa, že ešte niekoľko členov môže odísť.

Dnes boli zvolení dvaja noví podpredsedovia SaS - Karol Galek a Branislav Gröhling. Novým šéfom poslaneckého klubu SaS sa stal Klus. Nahradil tak Natáliu Blahovú, ktorá z tohto postu odstúpila včera po tom, aku ju na víkendovom kongrese vylúčili zo strany.

Aktuálne má okresaný poslanecký klub SaS 11 členov. Klus priblížil, že s jedným ešte diskutujú o jeho budúcnosti. Pôvodne ich mal 20.

Neobsadené tretie miesto na kandidátke do volieb 2020 získal Gröhling. "Branislav Gröhling na treťom mieste, Karol Galek na ôsmom mieste," oznámil Sulík.

"Kolektívne sa zblbli"

Sulík sa vyjadril aj k odídencom. "Odišla partia ľudí, ktorá sa navzájom kolektívne zblba, lebo v tejto strane mohli mať všetko a aj mali," vyhlásil.

V SaS však podľa neho nešlo o hodnotový konflikt. "Nebol to ani konflikt ako v roku 2013, kde išlo o zachovanie charakteru SaS," tvrdí predseda SaS. "Nerozumiem, čo týchto ľudí celé mesiace hnalo, aby sa nakoniec takto vyšachovali von zo strany," povedal o ľuďoch z Demokratického jadra SaS, ktorí podľa neho odmietali všetky návrhy na riešenie.

"Nerozumiem, ako mohli spáchať túto politickú samovraždu. Kto ich riadil, bol mimoriadne zlý alebo hlúpy," myslí si Sulík.

Priebeh konfliktu

Platforma kritizovala Sulíka za to, že v septembri zvolal mimoriadny kongres, kde sa na štyri roky nechal potvrdiť vo funkcii predsedu. Funkčné obdobie mu pôvodne malo uplynúť na budúci rok, kedy sa mali konať riadne voľby predsedu.

​Kritici okolo Galka označili tento krok za nedemokratický, čo spustilo vnútrostranícke konflikty. Tie vyvrcholili na nominačnom kongrese strany uplynulý víkend.

Sulík už pred tým avizoval, že navrhne kandidátku do parlamentných volieb bez Galka a Rajtára. Na ich stranu sa pridali niektorí členovia strany a miesto na kandidátke odmietli. Medzi nimi bola aj podpredsedníčka Jana Kiššová, ktorá oznámila svoj koniec v SaS v utorok. Napokon členovia strany schválili Sulíkovu kandidátku bez jeho kritikov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.