Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 07:42

Hromadný odchod zo SaS: Končí tridsiatka členov vrátane známych mien

K Jane Kiššovej sa pridali aj ďalší Sulíkovi kritici vrátane Ľubomíra Galka či Jozefa Rajtára.

K už bývalej podpredsedníčke opozičnej SaS sa pridávajú ďalší členovia a kritici a stranu opúšťajú. Ide o členov platformy Demokratické jadro, ktorá sa sformovala ako reakcia na mimoriadny kongres, ktorý zvolal predseda Richard Sulík začiatkom septembra.

​Zo strany tak odchádzajú ďalšie známe tváre - Ľubomír Galko, Jozef Rajtrár, ale aj Miroslav Ivan, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková, Radoslav Pavelka, Pavol Kubiš.

​Demokratické jadro o tom informovalo na Facebooku s tým, že celkovo strana prichádza o približne tridsiatku členov. Očakávajú, že sa k nim pridajú ďalší. 

"Strana SaS sa totiž zmenila. Stratila morálny kompas. Nedokázali sme tomu zabrániť, pretože ešte neprecitol dostatočný počet členov. Je nám to veľmi ľúto," píšu na Facebooku.

Celá platforma kritizovala Sulíka za to, že v septembri zvolal mimoriadny kongres, kde sa na štyri roky nechal potvrdiť vo funkcii predsedu. Funkčné obdobie mu pri tom malo uplynúť na budúci rok, kedy sa mali konať riadne voľby predsedu. 

Kritici okolo Galka označili tento krok za nedemokratický, čo spustilo vnútrostranícke konflikty. Tie vyvrcholili na nominačnom kongrese strany uplynulý víkend.

Sulík už pred tým avizoval, že navrhne kandidátku do parlamentných volieb bez Galka a Rajtára. Na ich stranu sa pridalo viacero členov strany a miesto na kandidátke odmietli. Medzi nimi bola napríklad aj spomínaná Jana Kiššová. Napokon členovia strany schválili Sulíkovu kandidátku bez jeho kritikov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.