Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 18:30

Nekvalitných učiteľov na Slovensku pribúda. Vyhodiť ich nemôžu

Zabezpečenie kvalitnej výučby pre deti nie je samozrejmosť. Pedagógovia vyučujú nekvalitne, no prepustiť ich je problém, ukazuje analýza To dá rozum.

Pedagogické fakulty sú pre Slovákov tradične až druhou voľbou – učiteľstvo idú často študovať až vtedy, keď ich neprijmú na iný odbor. A samotné školy, do ktorých absolventi prichádzajú učiť, nemajú pri prijímaní nových zamestnancov žiadnu voľbu.

Školy prijímajú všetkých prihlásených vrátane tých, ktorí počas štúdia nezískali potrebné vedomosti a zručnosti, prípadne sa na túto prácu osobnostne nehodia. Navyše, keď sa chcú „zlého“ učiteľa zbaviť, nevedia ako. Vyplýva to z Analýzy zistení o stave školstva na Slovensku, ktorá je súčasťou projektu To dá rozum.

Výpoveď pre slabého učiteľa
Mladí učitelia nie sú systematicky pripravovaní na administratívnu záťaž či prípravu učebných plánov. Úroveň ich vedomostí je v poriadku, ale veľmi zaostávajú v inovatívnych metódach vyučovacieho procesu, napríklad pri používaní modernej techniky,“ povedal Gabriel Kalna, riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho.

Na prvý pohľad je riešenie jednoduché – výpoveď. Háčik je však v tom, že nedostatočný pedagogický výkon sa nedá dokázať. Vedenie škôl sa rizika súdnych sporov bojí, a tak musia situáciu riešiť inak. Aj to ukázala kvalitatívna analýza podložená rozhovormi s jednotlivými riaditeľmi.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.