Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 13:55 Aktualizované dňa 08.10.2019 o 16:26

Pribudne nový druh diaľničnej známky. Érsek predstavil podrobnosti

Pribudne známka, ktorá bude platná 365 dní a stáť bude 50 eur.

Minister Árpád Érsek predstavil nový druh diaľničnej známky. Pribudne známka, ktorá bude platná 365 dní a stáť bude 50 eur. Zákon by mal byť účinný od 1. februára 2020.

Doteraz existujú ročná, mesačná a týždenná diaľničná známka. Minister dopravy na brífingu vysvetlil, že nová diaľničná známka má byť určená hlavne pre tých vodičov, ktorí si kúpia auto v priebehu roka.

Vodiči, ktorí sa rozhodnú využiť ročnú kalendárnu známku, budú mať aj naďalej možnosť využívať ju 13 mesiacov s jednoducho zapamätateľným dátumom, kedy si ju treba obnoviť.

Érsek pripomenul, že v roku 2019 si prvýkrát od spustenia elektronickej diaľničnej známky viac ako polovica vodičov kúpila diaľničnú známku elektronicky, a nie na čerpacích staniciach.

To je podľa rezortu dopravy jeden zo základných predpokladov, aby ľudia korektne vyplnili svoje kontaktné údaje a mohli byť automaticky upozornení na blížiaci sa koniec jej platnosti.

Slovenskí diaľničiari pritom ešte donedávna odbíjali možnosť zavedenia technického roka argumentom, že by to spôsobilo okrem finančnej a účtovnej straty aj zvýšenie nákladov súvisiacich s touto zmenou.

Okrem toho vodiči sú na súčasný cyklus navyknutí a akákoľvek zmena by mohla spôsobiť, že si nebudú pamätať koniec platnosti známky. A tým sa zvýši riziko pokuty,“ povedala ešte pred týždňom hovorkyňa diaľničiarov Michaela Michalová.

Teraz je to inak. „Národná diaľničná spoločnosť zvažuje možnosť zavedenia úpravy platnosti ročnej diaľničnej známky na tzv. technický rok spolu s ďalšími úpravami v systéme elektronickej diaľničnej známky. Tieto úpravy plánuje inkorporovať do možností nastavania nového systému,“ napísala Michalová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.