Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 10:45 Aktualizované dňa 08.10.2019 o 11:12

Čaputová sa stretla so šéfom NKÚ Mitríkom, podporuje zriadenie kontrolného výboru

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že po nástupe Karola Mitríka do funkcie šéfa NKÚ zaznamenala pozitívne zmeny.

Zuzana Čaputová
Zdroj: HN/Peter Mayer

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v Prezidentskom paláci stretla s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Karolom Mitríkom.

Čaputová uviedla, že po nástupe Mitríka do funkcie zaznamenala pozitívne zmeny. "Pýtala som sa na príčiny stavu na Slovensku v súvislosti s kontrolnými zisteniami pri kontrole s nakladaním s verejnými financiami." 

Prezidentka sa so šéfom NKÚ rozprávala aj o problémoch s vnútornou kontrolou, ktoré inštitúcie majú. "Som rada, že NKÚ sa zameriava aj na kontrolu hospodárnosti a efektivity vynakladania verejných strojov," dodáva Čaputová.

Mitrík sa zhodol s Čaputovou v otázke málo funkčného systému vnútornej kontroly. Ďalším problémom sú podľa neho rozhodnutia na úrovni štátu. "Mnohokrát sú to rozhodnutia rýchle a politické," hovorí.

Prezidentka podporila zámer NKÚ na zriadenie parlamentného kontrolného výboru, ktorý by pomáhal vymôcť kontrolné zistenia. 

Mitrík podotkol, že Slovensko je jedným z posledných štátov v Európskej únii, ktorý tento výbor nemá. Priblížil, že sa o tomto zámere rozprával aj s predsedom parlamentu a SNS Andrejom Dankom.

"Necháva spracovať novelu rokovacieho poriadku, kde by mal byť zakotvený tento kontrolný výbor," dodal s tým, že spoločne absolvujú aj cestu do Českej republiky, kde už takýto výbor funguje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.