Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 00:00

Dworkin: Aj zákon musí byť morálny

Právo musí byť založené na rozpoznaní dobra a zla. Práve to je úlohou sudcu.

Dworkin: Aj zákon musí byť morálny
Zdroj: TERRENCE SPENCER

Predstavujeme vám myšlienky Ronalda Dworkina.
Celý život plávať proti prúdu. Aj tak sa dá opísať akademická dráha jedného z najvýznamnejších právnych filozofov súčasnosti Ronalda Dworkina. Celý život zastával názor, že právo nie je súbor neutrálnych pravidiel, ale musíme ho vystavať na morálnych základoch. Tento názor je medzi súčasnými právnymi vedcami zriedkavý. Napriek tomu, keď na Valentína v roku 2013 po dlhej chorobe zomrel, prakticky všetky noviny hlavného prúdu publikovali jeho nekrológ. Dlhý článok tomuto právnemu filozofovi venovali aj britské Financial Times. To, že sa úmrtie právnika dostalo na stránky vedúcich ekonomických denníkov vo svete, signalizuje, že išlo o významnú osobnosť presahujúcu hranice právnej teórie.


Predurčený na akademickú kariéru
Len málo vedcov sa môže pochváliť takou akademickou kariérou, akú má za sebou Dworkin. Narodil sa ako Ronald Myles Dworkin v roku 1931 na samom severovýchode USA, v najmenšom z päťdesiatich amerických štátov – Rhode Island. Pochádzal zo židovskej rodiny. Jeho rodičia sa rozviedli a vychovávala ho iba matka, profesionálna klavíristka. Kvôli nedostatku financií musel navštevovať verejnú strednú školu, ktorá poskytovala slabšie vzdelanie ako tie súkromné. Napriek skromným začiatkom sa mu pre mimoriadny intelekt podarilo dostať

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.