Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2019, 18:44

Kováčik vo funkcii skončiť nechce. Jeho nástupcu by mal vyberať až nový parlament, tvrdí

Špeciálny prokurátor vysvetľoval aj to, prečo nebola ešte vyšetrená kauza Gorila.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Zdroj: TASR/A. Galica

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dnes pred poslancami ústavnoprávneho výboru prezentoval správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2018.

Kováčik sa chystal vo funkcii skončiť predsčasne:

Vysvetľoval pri tom aj dôvody, pre ktoré doteraz nebola vyšetrená kauza Gorila. Ako uviedol Kováčik, príčina je podľa neho v zahraničí. Konkrétne vo Veľkej Británii.

Kováčik tvrdí, že už štyri roky čakajú, kým vypočuje dvoch svedkov. Keby bola táto zahraničná právna pomoc zrealizovaná, kauza mohla byť podľa neho už dávno uzavretá.

Špeciálny prokurátor čelil aj otázkam na údajnú komunikáciu Mariana Kočnera z aplikácie Threema. V nej sa Kočner mal baviť s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom aj o Kováčikovi. Z komunikácie vyplýva, že Kováčika priamo riadili. 

"Jednoznačne popieram kontakty s pánom Mariánom K. aj s pánom Norbertom B., vždy som konal v súlade so zákonom," povedal Kováčik. Poslancov informoval, že aj napriek zverjnenej komunikácii chce zostať vo funkcii. 

Kováčik vyjadril presvedčenie, že komunikácia je len súčasťou tlakov na jeho osobu, aby vo funkcii skončil. Pred poslancami povedal, že bude týmto tlakom odolávať a bude bojovať.

Špeciálny prokurátor sa v minulosti viackrát vyjadril, že z funkcie by chcel odísť ešte pred koncom funkčného obdobia. To mu vyprší v roku 2021. Dnes vyjadril presvedčenie, že jeho nástupcu by mal vyberať až nový parlament. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.