Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2019, 14:44 Aktualizované dňa 07.10.2019 o 15:34

Gál podá návrh na disciplinárne konanie proti Jankovskej

Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská mala podľa ministra verejne klamať.

Minister spravodlivosti Gábor Gál podáva návrh na disciplinárne stíhanie sudkýň Moniky Jankovskej a Zuzany Maruniakovej.

Chce pre ne trest dočasného pozastavenia výkonu funkcie sudcu.

Potvrdil to v pondelok pre médiá. Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Jankovská mala podľa neho verejne klamať, Maruniaková zase vydať sporné súdne rozhodnutie.

​Koncom minulého týždňa bola v médiách zverejnená údajná komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Monikou Jankovskou.

Rezort preveruje spisy v kauze zmenky

Podľa Denníka N mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom.

"Určite je tam potvrdenie z úst jedného advokáta, že jeden zo sudcov sa vyjadril klamlivo k určitým skutočnostiam a udalostiam," povedal Gál na margo Moniky Jankovskej.

V prípade Zuzany Maruniakovej potvrdil Gál, že rezort spravodlivosti ukončuje preverovanie spisov v civilnom procese o zmenkách TV Markíza.

"Pred disciplinárnym senátom musíte aj obstáť," uviedol Gál. Upozornil, že iba na základe medializovanej komunikácie nemôžu bez dôkazov niekoho disciplinárne stíhať.

"Sudcov vieme postihnúť, len ak poskytneme senátu relevantné dôkazy," vysvetlil Gál.

Možné podanie návrhu na disciplinárne stíhanie sudcov avizovala v piatok aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Kočner mal cez Jankovskú úkolovať Maruniakovú

Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Kočner a Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská autenticitu tejto komunikácie odmieta.

Kočner mal cez Jankovskú úkolovať sudkyňu Okresného súdu Bratislava V a bývalú podriadenú na ministerstve Zuzanu Maruniakovú v tom, ako má rozhodovať v zmenkovom procese. 

​Z Threemy vyplýva, že Jankovská podľa Kočnerových pokynov riadila Maruniakovú, ktorá v apríli 2018 rozhodla, že jedna zo štyroch zmeniek v hodnote 8,3 milióna eur, ktoré vraj v roku 2000 Kočnerovi podpísal Pavol Rusko, je pravá.

Kočner mal tlačiť na to, aby Maruniaková rozhodla hneď na prvom pojednávaní. "Nesmie to odročiť," napísal 5. februára Jankovskej.

V samotný deň pojednávania Kočner Jankovskej hlásil, že "Zuza je pokojná." "Rozbite to," reagovala vtedy ešte štátna tajomníčka.

Kočner Jankovskú podrobne informoval

Maruniaková pojednávanie odročila na 22. februára. "Výkon Tvojej ‚zverenkyne‘ bol včera nad moje očakávania. Raz darmo, si vynikajúca ‚krstná‘. Ďakujem Ti," napísal k tomu Kočner Jankovskej.

22. februára však niekto ohlásil na súde bombu a pojednávanie bolo odročené. 28. februára nasledovalo ďalšie pojednávanie, Kočner o ňom štátnu tajomníčku podrobne informoval. Rovnako to bolo aj na ďalšom vytýčenom termíne konania procesu 16. apríla.

Rozsudok očakávali vo štvrtok 26. apríla 2018. Pár dní predtým sa Kočner Jankovskej pýtal, či je všetko pripravené.

Rozsudok Maruniakovej, v ktorom bez preskúmania Ruskovho podpisu vyhlásila, že zmenka je pravá, vyvolal nadšenie. "Tak prvé kolo máme. Ďakujééééém," písal Kočner. "Supeeeeeer, teším sa, jedno máme z krku, jupiiiii," reagovala v podobnom duchu Jankovská.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.