> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2019, 16:17

Držanie psa na reťazi možno bude zakázané

V novele zákona o veterinárnej starostlivosti to navrhuje poslankyňa Národnej rady Eva Antošová.

Držanie psa na reťazi možno bude zakázané
Zdroj: Dreamstime

Držať psa na reťazi s výnimkou času potrebného na kŕmenie, čistenie či ošetrenie by mohlo byť zakázané.

V novele zákona o veterinárnej starostlivosti to navrhuje poslankyňa Národnej rady (NR) SR Eva Antošová (SNS). Návrh predložila do parlamentu.

Novelou chce Antošová zabrániť zbytočnému týraniu a utrpeniu psov uviazaných na reťaziach, šnúrkach či špagátoch.

"Držanie psa na reťazi spôsobuje zvieraťu utrpenie, môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a môže spôsobiť trvalú poruchu jeho správania," argumentuje poslankyňa.

Dodáva tiež, že držanie na reťazi potláča prirodzené potreby spoločenského a svorkového zvieraťa, akým pes je, čo vedie k jeho frustrácii, agresívnemu správaniu a sebapoškodzovaniu.

"Ustanovuje sa zákaz držať psa na reťazi s výnimkou času, ktorý je preukázateľne potrebný na kŕmenie, čistenie, vyšetrenie, ošetrenie, alebo iného dôvodu vedúceho k zabezpečeniu pohody zvieraťa a ochrany jeho zdravia," píše sa v dôvodovej správe návrhu.

Nová legislatíva by mohla byť účinná od prvého januára 2022, pretože sa podľa Antošovej musí spoločnosť na dané obmedzenie adaptovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.