Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2019, 08:51

Tri štvrtiny stredoškolákov sa v škole stretli s ponižovaním učiteľmi

Príprava na učiteľskú profesiu prebieha zastaranými metódami.

Tri štvrtiny stredoškolákov sa v škole stretli s ponižovaním učiteľmi
Zdroj: FotoHN

Väčšina žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl na Slovensku sa stretla s rôznymi formami ponižovania zo strany učiteľov.

Vyplýva to z výsledkov rozsiahlej štúdie mimovládnej organizácie Mesa 10 o stave slovenského školstva.

"Alarmujúcim zistením je, že takmer tri štvrtiny stredoškolákov uviedli, že sa stretli často, čas od času alebo aspoň raz s tým, že učiteľ ponižuje žiakov pred spolužiakmi (napríklad používa prezývky, zosmiešňuje je a podobne)," upozornila organizácia.

Ponižovanie zaznamenalo aj takmer 60 percent vysokoškolákov.

Podľa štúdie zachytávajúcej obdobie 2017 až 2019 učitelia na Slovensku nie sú dostatočne pripravení na to, aby zvládali rôzne vyučovacie metódy, či poznali potreby jednotlivých žiakov.

Príprava na učiteľskú profesiu prebieha zastaranými metódami.

Organizácia zároveň pripomína, že odmeňovanie učiteľov nie je dostatočné a ich spoločenské uznanie nezodpovedá náročnosti povolania.

​​​Doteraz sa verejná debata o stave školstva zamerala hlavne na nedostatočné platové ohodnotenie učiteľov a na výsledky medzinárodných porovnaní.

Podľa výsledkov porovnaní slovenskí žiaci majú horšie výsledky ako priemer krajín združených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Slovensko začalo zvyšovať mzdy učiteľov. Napríklad tento rok v septembri stúpli platy začínajúcim pedagógom, ďalšie zvýšenie zárobkov všetkých učiteľov je naplánované na začiatok budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.