Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 12:55 Aktualizované dňa 04.10.2019 o 13:14

Kalavská navrhuje odvolať šéfa Úradu pre dohľad, dôvodom je tender na záchranky

Ministerka sa pre odvolanie rozhodla na základe stretnutia s komorou záchranárov a ďalších dostupných informácií.

Kalavská navrhuje odvolať šéfa Úradu pre dohľad, dôvodom je tender na záchranky
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podáva návrh na odvolanie šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška.

Príčinou sú závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania na licencie pre záchranky. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerka sa pre odvolanie rozhodla na základe utorkového stretnutia s komorou záchranárov a ďalších dostupných informácií.

"S cieľom nezasahovania do konania orgánov činných v trestnom konaní sa ministerstvo nebude bližšie vyjadrovať k podrobnostiam predmetného podania ani súvisiacim úkonom a informáciám, napriek tomu, že obsah týchto medializovaných informácií je znepokojujúci," uviedla Eliášová.

Zmena právnej úpravy

Rezort zdravotníctva zároveň avizoval návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy.

Nastaviť má také pravidlá a postupy v procese výberového konania na obsadenie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré "nebudú vzbudzovať žiadne pochybnosti o zákonnosti, transparentnosti tohto procesu a vylúčia akékoľvek podozrenia, ktoré boli v uplynulých dňoch a týždňoch zverejnené".

Ministerka ho má predložiť na jesennej schôdzi Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo.

K procesu výberového konania prostredníctvom verejného obstarávania sa ministerstvo nechce vyjadrovať. Ako dôvod uvádza, že je v súčasnosti upravený platnou zákonnou úpravou.

Prepojenia členov komisie na firmu

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v polovici júna, týkalo sa 328 bodov.

Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu.

Predseda ÚDZS Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Ministerstvo zdravotníctva podalo v prípade podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.