Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 00:00

Starý onkoregister brzdí liečbu rakoviny

Lekári si kvôli neaktuálnosti údajov musia sami zisťovať inovatívne postupy v liečbe.

Starý onkoregister brzdí liečbu rakoviny
Zdroj: TASR

Zdravotníci pri náročnej liečbe onkologických ochorení potrebujú prístup ku kvalitným údajom. Databáza, z ktorej čerpajú napríklad štatistiky o účinnosti liekov, je stará takmer dekádu. Život pacienta síce nie je ohrozený, no efektivita liečby nemusí byť ideálna, upozorňujú odborníci.

Posledná aktualizácia Národného onkologického registra nastala v roku 2010. V onkoregistri sa pritom zhromažďujú všetky dáta o ochoreniach, použitých liekoch, liečebných postupoch i zdravotnom stave pacienta. Pacientske organizácie, lekári aj analytici preto dlhodobo upozorňujú, že situácia sa musí zmeniť, ak chceme zvýšiť efektivitu liečby onkologických ochorení. Zhromažďovanie a aktualizovanie registra však potrvá dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Dôvodov je niekoľko – dáta sú rozdrobené a lekári ich nestíhajú hlásiť v reálnom čase. A zložitá administratíva im to neuľahčuje.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.