Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2019, 13:23 Aktualizované dňa 03.10.2019 o 14:51

Je to vážne podozrenie. Mali by okamžite vzniesť obvinenie, reaguje Gál na Jankovskej kauzu

Minister podotkol, že iba po vznesení obvinenia bude môcť rezort konať a podať návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu.

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) by mali orgány činné v trestnom konaní okamžite vzniesť obvinenie v súvislosti s medializovanou komunikáciou Mariana Kočnerom a bývalej štátnej tajomníčky rezortu za Smer-SD Moniky Jankovskej, za predpokladu, že je komunikácia naozaj z trestného spisu.

Gál o Jankovskej

Rezort preveruje zmenkové spisy aj pridelenie prípadu sudcom. Informovala o tom hovorkyňa ministra Zuzana Drobová.

"Ak je pravdou to, že tieto prepisy sú poskytnuté médiám z trestných spisov, a teda nimi disponujú orgány činné v trestnom konaní, mali by okamžite vzniesť obvinenie," hovorí Gál. Dodáva, že popisované skutky nezakladajú disciplinárne ani morálno-etické previnenie, ale "vážne podozrenie zo spáchania trestného činu".

Minister podotkol, že iba po vznesení obvinenia bude môcť rezort konať a podať návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. "Ak sa informácie nepotvrdia, obvinenie môžu orgány činné v trestnom konaní neskôr zrušiť," uzavrel Gál.

Šéf rezortu spravodlivosti zároveň uviedol, že si ministerstvo pred niekoľkými týždňami vyžiadalo spisy vo veci zmeniek TV Markíza a preveruje aj "elektronické prideľovanie v konkrétnom prípade (náhodný výber sudcov)".

Z údajnej komunikácie medzi Kočnerom a Monikou Jankovskou, ktorú opisuje Denník N, vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom.

Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská autenticitu tejto komunikácie odmieta.

Reakcia premiéra

Na najnovšie informácie z Threemy reagoval aj premiér Peter Pellegrini.

Na základe informácií, ktoré postupne prenikajú na verejnosť je správne, že pani Jankovská viac nesedí na stoličke štátnej tajomníčky. Ďalšie kroky sú už v rukách polície a prokuratúry, ktoré majú voľné ruky, aby konali, ako konať majú," píše sa v stanovisku premiéra, ktoré poskytla hovorkyňa Patrícia Macíková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.