Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2019, 10:16 Aktualizované dňa 03.10.2019 o 13:16

Mika vysvetlil dôvody, prečo nebude na Sulíkovej kandidátke

Václav Mika mal podľa návrhu Richarda Sulíka kandidovať na 10. mieste.

Exriaditeľ RTVS Václav Mika odstupuje z kandidátky strany SaS do budúcoročných parlamentných volieb. Informoval o tom prostredníctvom listu členom strany, ktorý zaslal aj TASR.

Mika si to rozmyslel

Na svoj návrh kandidátky ho zaradil predseda SaS Richard Sulík, mal byť medzi prvými 15 menami. Mika uviedol, že pre jeho meno začala byť táto kandidátka spochybňovaná.

"Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie. Dnešným dňom som predsedovi strany SaS Richardovi Sulíkovi oznámil, že odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách," napísal Mika s tým, že aj naďalej ostáva sympatizantom strany.

Mika v liste uviedol, že ponuku Sulíka kandidovať prijal preto, aby spoločnými silami vrátili krajinu ľuďom.

"Mrzí ma, že v dnešnej dobe už nie sú podstatné výsledky, ani logické zdôvodnenia kritických otázok. Dnes často rozhoduje len emócia a obraz, ktorý chce niekto účelovo o vás vytvoriť napriek tomu, že máte jasnú profesionálnu osobnú históriu, s ktorou nemáte problém byť konfrontovaný," doplnil.

Exriaditeľ RTVS tiež poďakoval za dôveru a podporu Sulíkovi, ako aj ďalším členom strany. Uviedol, že SaS má kvalitný program, ktorý Slovensko potrebuje.

​Sulík predstavil Miku ako súčasť kandidátky v pondelok. Konečnú podobu kandidátky budú členovia SaS schvaľovať na sobotňajšom nominačnom Kongrese strany.

Lídrom Sulíkovho návrhu kandidátky má byť on sám, po ňom nasleduje europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Medzi prvými 15 menami jeho návrhu je aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Nie sú však medzi nimi členovia platformy Demokratické jadro SaS Ľubomír Galko, Jozef Rajtár či Natália Blahová.

Reakcia Sulíka

Richard Sulik v reakcii napísal, že rozhodnutie Václava Miku považuje za zrelé rozhodnutie.

"Je to rozhodnutie zdatného manažéra, ktorý veľmi rýchlo zistil, v akom prostredí sa nachádzame. "Sme svedkami krágľovania úspešnejších- po Jozefovi Mihálovi a pokusoch o Luciu Nicholsonovú a Juraja Drobu samozvané Demokratické jadro namierilo hľadáčik na neho. Mrzí ma, že oblasť kultúry zostane nateraz nepokrytá a verím, že vízie pána Miku o slobodných médiách a verejnoprávnej RTVS sa podarí naplniť. Pochopil som však, že najskôr je potrebné spraviť si poriadok doma," reagoval Sulík.

Hneď na to poslal reakciu opäť Mika, v ktorej dodal, že je slobodný človek a môže si dovoliť robiť slobodné rozhodnutia.

Vo svojom živote som bol zvyknutý zvádzať ťažké boje; vždy v nich však platili fakty, jasné argumenty a férovosť. Už pred voľbou riaditeľa RTVS som povedal, že ak budem zvolený hlasmi fašistov, neuplatním si mandát. Rovnako aj teraz odmietam byť terčom hier tzv. Demokratického jadra, ktoré v konečnom dôsledku oslabujú demokratickú opozíciu a znižujú jej šancu na toľko potrebnú zmenu na Slovensku. Toto moje principiálne rozhodnutie je o to ťažšie, že strana Sloboda a Solidarita pre mňa vždy bola a bude stranou odborníkov. Držím palce Richardovi Sulíkovi, aby na sobotňajšom sneme zvíťazila odbornosť a profesionalita."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.