Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2019, 09:12

Kočnerova nahrávka, ktorá súvisí s kauzou Gorila, je pravá. Hlasy sú autentické, potvrdil znalec

Šéf policajného tímu Gorila Lukáš Kyselica tvrdí, že ide o prvý zvukový dôkaz, ktorý by mohol súvisieť s kauzou Gorila.

Polícia zaistila pred necelým rokom USB kľúč s nahrávkou, ktorá by mohla súvisieť s kauzou Gorila. Stalo sa tak v jednej z nehnuteľností obvineného podnikateľa Mariana Kočnera.

Teraz je jasné, že hlasy, ktoré počuť na nahrávke, sú autentické.

Prvý zvukový dôkaz

"Požiadal som znalca, aby fonoskopicky preskúmal hlasy, ktoré sa nachádzajú na uvedenom kľúči a porovnal ich s inými nahrávkami týchto hlasov, ktoré som zabezpečil ako porovnávací materiál. A výsledok, ktorý som obdržal len nedávno, je najvyššia pravdepodobná miera zhody, ktorá sa dá takto vyjadriť," uviedol v rozhovore pre Denník N šéf policajného tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Podľa jeho slov tak ide o prvý zvukový dôkaz, ktorý by mohol súvisieť s kauzou Gorila.

Samotná nahrávka prináša oproti údajnému spisu Gorila aj nové zistenia. "Sú tam pasáže, ktoré sa podobajú, aj pasáže, ktoré v spise nie sú, teda nové veci," hovorí Kyselica.

Zaujímavosťou je, že samotná nahrávka, ktorá je podobná spisu Gorila, sa nenašla v trezore. Podľa Kyselicu bola voľne položená mimo trezoru. "Tiež ma to zaujíma, prečo to tam bolo a prečo to nebolo v trezore, keď v dome bol zabezpečený trezor."

"Myslím si, že pán Kočner ešte svoj trezor neotvoril," dodal Kyselica.

December 2011

Kauza Gorila sa týka údajného spisu Slovenskej informačnej služby zo sledovania šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Spis z rokov 2005 – 2006 unikol na internet v decembri 2011.

Haščák sa podľa neho mal stretávať v byte na Vazovovej ulici v Bratislave s politickými špičkami strán SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH, ANO a SMK, dohodovať s nimi obchody a korumpovať ich. Do kauzy bola zapletená aj bývalá predsedníčka Fondu národného majetku Anna Bubeníková. Kauza vyústila do masových protestov, avšak doteraz nebola vyšetrená.

V roku 2016 sa vzdal funkcie šéf vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš s tým, že jeho slová o autenticite spisu prekážali vtedajšiemu policajnému riaditeľovi Tiborovi Gašparovi. Dotknutí politici sa k autenticite spisu nikdy priamo nevyjadrili, Penta ju odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.