Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2019, 07:30

Vláda bude o zavedení verejného lodného dopravcu i pozemkových úpravách

Kabinet Petra Pellegriniho sa stretne netradične aj v piatok.

Vláda bude o zavedení verejného lodného dopravcu i pozemkových úpravách
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Pôsobnosť verejnej dopravy by sa mala rozšíriť aj na vodné cesty. Zavedenie verejného dopravcu vykonávajúceho pravidelnú vnútroštátnu osobnú lodnú dopravu navrhuje Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR prostredníctvom novely zákona o vnútrozemskej plavbe.

Návrhom sa bude dnes zaoberať vláda.

Poskytovanie dopravných služieb vo verejnom záujme sa má zabezpečiť zmluvou o dopravných službách. Objednávateľom bude ministerstvo.

Kabinet sa bude takisto zaoberať návrhom novely zákona o ozbrojených silách SR, podľa ktorej by malo Ministerstvo obrany (MO) SR preplácať dobrovoľným vojakom počas ich výcviku cestovné náklady na návštevu rodiny.

Vojak by mal na refundáciu cestovných nákladov nárok raz za štyri týždne výcviku. Novelizácia takisto precizuje ustanovenia zákona o úlohách a použití ozbrojených síl vzhľadom na vývoj bezpečnostného prostredie, sféru obrany štátu rozširuje aj o pôsobnosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Úprava sa takisto týka aj rozšírenia účelu zahraničných misií, napríklad o úlohy v rámci spolupráce so zahraničnými ozbrojenými silami.

Ďalším bodom zaradeným na piatkové rokovanie je návrh zmeny zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v ňom predkladá legislatívnu podobu riešenia problémov aplikačnej praxe. Novela má nastaviť jednoznačné procesné a technické podmienky konania o pozemkových úpravách, takisto upravuje oblasť nájmu poľnohospodárskej pôdy či registrácie vinohradov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.