Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2019, 17:19

Kauza Rybanič mieri na Najvyšší súd

Na začiatku júla Filip Rybanič oznámil zánik mandátu poslanca v Rači.

Kauza Rybanič mieri na Najvyšší súd
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Bývalý zamestnanec banky Filip Rybanič, ktorého koncom júna Krajský súd v Bratislave (KS) odsúdil na podmienečný trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou, podal voči právoplatnému rozsudku už koncom leta dovolanie.

"Dovolanie bolo podané na Okresný súd Bratislava V (OS) 28. augusta prostredníctvom obhajcu. Následne ho OS 5. augusta zaslal na Krajskú prokuratúru v Nitre. (KP v Nitre na pokyn generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z roku 2016 dozorovala prípad Rybaniča - pozn. red.)," povedal v stredu hovorca KS Pavol Adamčiak.

Ako dodal, následne bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal 20. augusta obhajcovi. "Po vykázaní doručenia tohto vyjadrenia bude súdom predmetný trestný spis spolu s dovolaním predložený dovolaciemu Najvyššiemu súdu SR na rozhodnutie o podanom dovolaní," objasnil hovorca KS.

Senát KS koncom júna úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho krajského súdu sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).

Následne na začiatku júla Rybanič oznámil zánik mandátu poslanca v Rači.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.