Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2019, 12:56

Dohoda na ústavných sudcoch v koalícii nie je. Gál však chce, aby zvyšných kandidátov zvolili

Prezidentke chýbajú ešte štyri mená, aby mohla zvoliť sudcov Ústavného súdu.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si myslí, že je potrebné dokončiť voľbu zvyšných štyroch kandidátov na ústavných sudcov. Verí, že voľba by mohla byť verejná. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády.

"Je potrebné už dovoliť zvyšných štyroch kandidátov. A potom prezidentka nech už má možnosť výberu," povedal Gál. Zároveň poznamenal, že nemá informácie o tom, že by bola v koalícii dohoda na štyroch kandidátoch.

Pred samotnou voľbou by však ešte mala k téme zasadnúť koaličná rada, čo ohlásil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). 

"Myslím si, že medzi kandidátmi je dostatok schopných a veľmi odborne zdatných, takže si je z čoho vybrať. Naša strana určite bude voliť a verím, že aj ostatné strany a kluby k tomu pristúpia rovnako," doplnil Gál.

Popoludní majú poslanci Národnej rady SR opäť voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Ide už o piatu voľbu, doteraz sa plénu nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov, ktorých by ponúklo prezidentke Zuzane Čaputovej.

Vybrať by mali ešte štyroch chýbajúcich kandidátov. Do aktuálnej voľby sa prihlásilo 16 uchádzačov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.