Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2019, 00:00

Zdravotníctvo je politicky citlivé

Zdravotnícke zákony potrebujú zmenu. Pacienti by mali prevziať viac zodpovednosti za liečbu a jej náklady. V rozhovore to tvrdí expert na medicínske právo, advokát Ivan Humeník.

Zdravotníctvo je politicky citlivé
Zdroj: H&H PARTNERS

Kto je Ivan Humeník
Pôsobí ako partner v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS. Špecializuje sa na medicínske právo. Je sudcom Rozhodcovského súdu pre medicínske záležitosti, členom Svetovej asociácie pre medicínske právo a Komory pre medicínske právo – MEDIUS. Je členom redakčnej rady odborného recenzovaného časopisu Slovenský lekár, ako aj redakčnej rady odborného časopisu MedLaw Journal Akademie věd Českej republiky. Okrem advokátskej praxe sa venuje aj akademickej činnosti na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde vedie predmet Medicínske právo.


Zdravotnícke zákony potrebujú zmenu. Pacienti by mali prevziať viac zodpovednosti za liečbu a jej náklady. V rozhovore to tvrdí expert na medicínske právo, advokát Ivan Humeník.
Dostávajú daňoví poplatníci primerané služby verejného zdravotníctva za zaplatené dane a odvody?
Na diagnostické výkony, ktoré sú nevyhnutné pre určenie diagnózy a začatie život zachraňujúcej liečby, pacienti čakajú týždne až mesiace. Pediatri majú priemerný vek 57 rokov. U všeobecných lekárov pre dospelých to nie je o nič lepšie. Pacienti sa nedokážu dostať na vyšetrenie k špecialistovi, no zdravotné poisťovne sa tvária, že minimálna sieť je zabezpečená. Pripomína mi to Potemkinovu dedinu.


Robia sa kroky na zmenu tohto stavu?
Odborná verejnosť bubnuje na poplach v podstate desaťročia, ale fakticky sa napríklad so zvýšením atraktivity pediatrie, všeobecného lekárstva pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.