Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2019, 00:00

Veľký rozhovor s Jánom Šantom: Skutočným problémom je mentalita Slovákov

  • Za mreže dostal najväčších ekonomických kriminálnikov Slovenska, naposledy Mariana Kočnera.
  • S Jánom Šantom, prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry, sme sa však tentoraz rozprávali najmä o deväťdesiatych rokoch, v ktorých rozbiehal svoju kariéru.
  • Ako sa páchali ekonomické zločiny v časoch známych mafiánskych bosov a kam sme sa odvtedy posunuli? V mnohom vraj k horšiemu.
Veľký rozhovor s Jánom Šantom: Skutočným problémom je mentalita Slovákov
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Témou nášho rozhovoru sú 90. roky. Prečo má pre vás osobne zmysel sa o nich rozprávať?
Pre mňa je to naozaj relevantná téma, keďže som ako prokurátor začal pôsobiť v roku 1991, teda po skončení vysokej školy. Toto obdobie zároveň bezprostredne nadväzuje na spoločenské zmeny z roku 1989, čo sa nepochybne prejavilo na kriminalite, ktorá odrazu začala byť úplne iná ako tá pred prevratom.

Objavili sa nebankové subjekty.
To takisto, ale ako úplne prvé nastúpili fakturačné podvody. Ja som od samého začiatku pôsobil po právnočakateľskej praxi a niekoľkomesačnej praxi na okresnej prokuratúre na Krajskej prokuratúre v Košiciach a neskôr na Krajskej prokuratúre Prešov. Tá doba bola zaujímavá tým, že hrádza ekonomickej kriminality sa po roku 1990 úplne roztrhla.

O čo presne išlo pri fakturačných podvodoch?
Ľudia rôznych spoločenských vrstiev – od asociálov, často v pozícii bielych koní, až po kvázi podnikateľov – naraz začali kupovať v obrovských, doslova kamiónových, množstvách rôzne tovary: potraviny, topánky, textil, koberce, nábytok... Kupovali ich od podnikov, ktoré boli práve v transformácii, lebo prechádzali z plánovaného socialistického hospodárstva na trhovú ekonomiku. Mnohé sa ocitli v problémoch v dôsledku tohto prechodu a mnohé sa dostali do ťažkostí práve po týchto fakturačných podvodoch, pretože žiadny z takto podvodne získaných tovarov nebol nikdy zaplatený. Odobraný bol na faktúru s prísľubom jej zaplatenia do niekoľkých dní, no následne bol rozpredaný. Mnohokrát stánkovou formou, často z kamióna, obvykle hlboko pod cenu.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.