Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2019, 10:33 Aktualizované dňa 20.09.2019 o 11:49

Nezamestnanosť je už tri mesiace rovnaká. Ostáva pod piatimi percentami

Historicky najnižšia nezamestnanosť u nás bola tento rok v máji.

Nezamestnanosť je už tri mesiace rovnaká. Ostáva pod piatimi percentami
Zdroj: TASR

Miera nezamestnanosti sa v auguste nezmenila. Ostáva na úrovni 4,97 percenta, na ktorej bola aj v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Nezamestnanosť medziročne klesla o 0,45 percentuálneho bodu (p. b.).

Informovali o tom na tlačovej konferencii ministerstva práce. 

V auguste bolo na Slovensku nezamestnaných 137 006 ľudí, do evidencie sa prihlásilo 33 ľudí. 

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o viac než 11 900 nezamestnaných.

"Predchádzajúca dynamika zamestnávania a z toho vyplývajúci pokles počtu nezamestnaných oslabil," povedal k vývoju nezamestnanosti minister práce Ján Richter. Ku koncu augusta úrady práce evidovali 94 895 voľných pracovných miest, čo je v medzimesačnom porovnaní o 1029 miest viac.

V auguste medzimesačne mierne vzrástol počet zamestnaných cudzincov a prekročil hranicu 73 400 osôb. Slovenské firmy začali v predchádzajúcich rokoch po sťažnostiach na nedostatok kvalifikovanej domácej pracovnej sily najímať viac cudzincov.

V auguste bol v štyroch krajoch zaznamenaný medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti. Najvýraznejší pokles, a to o 0,06 p. b., bol dosiahnutý v Košickom kraji.

​V troch krajoch zaznamenalo ÚPSVaR medzimesačný nárast nezamestnanosti, z toho najviac, o 0,1 p. b., zaznamenali v Nitrianskom kraji. V Banskobystrickom kraji sa miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila.

Najvyššiu mieru nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj s 8,3 percenta nezamestnaných, nad slovenským priemerom boli aj Banskobystrický kraj s 6,59 percenta nezamestnaných a Košický kraj, kde miera nezamestnanosti dosiahla 7,59 percenta.

Z okresov má najvyššiu mieru nezamestnanosti Rimavská Sobota s 15,17 percenta nezamestnaných, naopak, najmenšie percento nezamestnaných, a to 1,94 percenta eviduje ÚPSVaR v okrese Šaľa.

Slovenské ministerstvo financií vo štvrtok ohlásilo ďalšie zhoršenie výhľadu vývoja domácej ekonomiky. V novej prognóze tiež odhadlo, že nezamestnanosť v krajine v najbližších rokoch už výraznejšie neklesne.

Najnižšiu mieru nezamestnanosti od vzniku štátu v roku 1993, a to 4,88 percenta, zaznamenalo Slovensko tento rok v máji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.