Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 17:41

Danko oznámil termín ďalšej voľby kandidátov na ústavných sudcov

Poslanci budú kandidátov vyberať zo 16 uchádzačov.

Danko oznámil termín ďalšej voľby kandidátov na ústavných sudcov
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Národná rada bude opäť voliť kandidátov na ústavných sudcov v stredu 25. septembra po hlasovaní o 17.00 h. V pléne to vo štvrtok vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko. Diskusia o voľbe bude v stredu o 14.00 h.

Na zvolenie potrebného počtu kandidátov vyzval snemovňu aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. V stredu (18. 9.) v pléne Národnej rady vyhlásil, že je potrebné zabezpečiť riadny chod tohto ústavného orgánu.

Poukázal pri tom na nefunkčnosť súdu a množiace sa nevybavené podania a nepridelené spisy.

Poslanci budú kandidátov vyberať zo 16 uchádzačov. Pôjde už o piatu voľbu. Snemovni sa stále nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov. Zvoliť by mali ešte štyroch.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Zákonodarcovia v doterajších voľbách zvolili 14 kandidátov.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov.

Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.