Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 11:59 Aktualizované dňa 19.09.2019 o 12:12

Najnovší prieskum: Kiska predbehol Sulíka, SaS padla do zóny ohrozenia

Do Národnej rady by sa celkovo dostalo deväť subjektov.

Najnovší prieskum: Kiska predbehol Sulíka, SaS padla do zóny ohrozenia
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by sa konali parlamentné voľby v septembri , vyhral by ich Smer. Do Národnej rady by sa celkovo dostalo deväť subjektov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus.

Smer by volilo takmer 22 percent voličov. Nasleduje koalícia strán PS a Spolu s podporou viac ako 13 percent. Oproti poslednému prieskumu Focusu z augusta tohto roka však zaznamenala pokles o 1,6 percentuálneho bodu.

Kiska v parlamente

Na treťom mieste sú extrémisti z ĽSNS, ktorí by získali okolo 10,5 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostala aj nová strana exprezidenta Andreja Kisku, ktorú by volilo 6,5 percenta pýtaných. Kiskovcom sa podarilo preskočiť SaS.

​Práve liberáli sú na poslednom mieste medzi stranami nad hranicou piatich percent, ktorá zabezpečuje účasť v parlamente. To ukazuje, že postupný prepad preferencií SaS pokračuje.

Liberáli by podľa prieskumu získali 6,4 percenta hlasov, no 95-percentný interval spoľahlivosti ukazuje, že ich reálne preferencie sa pohybujú v rozsahu od 4,6 do 8,2 percenta.

Spory vnútri SaS

V posledných týždňoch sa v médiách objavujú stále častejšie správy o sporoch vnútri SaS. Proti sebe stoja predseda Richard Sulík s väčšinovou podporou v strane a podpredseda Ľubomír Galko, ktorého zase podporuje väčšina členov Republikovej rady.

Sulík na 5. októbra zvolal mimoriadny kongres, na ktorom by sa mala riešiť kandidátka do blížiacich sa volieb, ktoré sa stala najnovším ohniskom sporu. Kandidátku totiž podľa stanov SaS predkladá predseda a schvaľuje ju Republiková rada.

Avšak spor okolo kandidátky liberálov sa už do preferencií strany v aktuálnom prieskume Focusu nepremietol, keďže sa odohral po jeho ukončení.

​Prieskum agentúra Focus uskutočnila v dňoch od 11. do 17. septembra 2019 formou osobného dopytovania na vzorke 1027 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.