Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 00:00

Účinná ľútosť. Šikovný ťah pri daňových podvodoch

Účinná ľútosť umožňuje páchateľom v prípade porušenia zákona nadobudnúť beztrestnosť. Jozef Čentéš, prokurátor

Podnikateľ Ladislav Bašternák
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ak páchateľ daňového podvodu peniaze vráti a svoj čin oľutuje, súdy a prokuratúra majú zviazané ruky.
Možnosť, ako sa vyhnúť väzeniu za spáchanie daňového trestného činu, sa dostala do povedomia verejnosti pri afére Ladislava Bašternáka. Počas súdneho sporu o daňovom podvode sa pseudopodnikateľ Bašternák pokúsil využiť takzvanú účinnú ľútosť. K daňovému podvodu sa priznal a peniaze štátu vrátil. Dúfal, že trestnosť jeho skutku zanikne. Podnikateľ spriaznený so stranou Smer a s jej najvyššími predstaviteľmi uveril, že sa tým vyhne trestu. Úrad špeciálnej prokuratúry však vtedy návrh na účinnú ľútosť zamietol, Bašternákovu šancu zmaril a poslal ho pred súd. Ten mu vymeral za daňový podvod päť rokov natvrdo. Účinná ľútosť bola v prípade Bašternáka neúčinná.


Účinná ľútosť
Špekulanti s daňami môžu využívať cestičku, ktorá im pri daňových podvodoch zaručí beztrestnosť aj v prípade, že im na to polícia príde. Ide o takzvanú účinnú ľútosť pri daňových trestných činoch. Odborník vysvetľuje, kedy sa môže tento inštitút uplatniť v praxi. „Hlavnou podmienkou je dodatočné zaplatenie dane najneskôr deň po t

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.