Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 00:00

Účinná ľútosť. Šikovný ťah pri daňových podvodoch

Účinná ľútosť umožňuje páchateľom v prípade porušenia zákona nadobudnúť beztrestnosť. Jozef Čentéš, prokurátor

Podnikateľ Ladislav Bašternák
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ak páchateľ daňového podvodu peniaze vráti a svoj čin oľutuje, súdy a prokuratúra majú zviazané ruky.
Možnosť, ako sa vyhnúť väzeniu za spáchanie daňového trestného činu, sa dostala do povedomia verejnosti pri afére Ladislava Bašternáka. Počas súdneho sporu o daňovom podvode sa pseudopodnikateľ Bašternák pokúsil využiť takzvanú účinnú ľútosť. K daňovému podvodu sa priznal a peniaze štátu vrátil. Dúfal, že trestnosť jeho skutku zanikne. Podnikateľ spriaznený so stranou Smer a s jej najvyššími predstaviteľmi uveril, že sa tým vyhne trestu. Úrad špeciálnej prokuratúry však vtedy návrh na účinnú ľútosť zamietol, Bašternákovu šancu zmaril a poslal ho pred súd. Ten mu vymeral za daňový podvod päť rokov natvrdo. Účinná ľútosť bola v prípade Bašternáka neúčinná.


Účinná ľútosť
Špekulanti s daňami môžu využívať cestičku, ktorá im pri daňových podvodoch zaručí beztrestnosť aj v prípade, že im na to polícia príde. Ide o takzvanú účinnú ľútosť pri daňových trestných činoch. Odborník vysvetľuje, kedy sa môže tento inštitút uplatniť v praxi. „Hlavnou podmienkou je dodatočné zaplatenie dane najneskôr deň po t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.