Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2019, 10:54 Aktualizované dňa 13.09.2019 o 13:50

Protislovenské výpady fanúšikov v Budapešti rieši už aj NAKA

Slovenský futbalový zväz informoval, že na štadióne v Budapešti značná časť domácich fanúšikov vypískala slovenskú štátnu hymnu.

Protislovenské výpady fanúšikov v Budapešti rieši už aj NAKA
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo zahraničia vedené Miroslavom Lajčákom si vo štvrtok predvolalo maďarského veľvyslanca a odsúdilo urážlivé protislovenské heslá a hanobenie štátnych symbolov počas pondelkového zápasu futbalových reprezentácií Slovenska a Maďarska v Budapešti.

Slovenská diplomacia vo vyhlásení uviedla, že prejavy národnostnej nevraživosti sú neprijateľné.

​Dianím v hlavnom meste Maďarska z pondelka 9. septembra sa zaoberá už aj NAKA, ktorá má podozrenie z trestného činu extrémizmu, informuje RTVS.

Vyžiadali si informácie z Maďarska

Elitní slovenskí policajti si preto vyžiadali ďalšie informácie od kolegov z Maďarska. Potrebné je konkrétne zistiť, kto hanobil štátne symboly Slovenskej republiky.

Polícia na sociálnej sieti túto informáciu potvrdila. "Národná protiteroristická jednotka NAKA a jej špecialisti na prípady extrémizmu sa zaoberajú prípadom, v ktorom podľa svedkov došlo k pokusu o zapálenie vlajky so štátnym znakom Slovenskej republiky počas nedávneho zápasu Maďarsko-Slovensko v Budapešti," stojí v stanovisku.

Viaceré prejavy neznášanlivosti

​Slovenský futbalový zväz tento týždeň informoval, že na štadióne značná časť domácich fanúšikov vypískala slovenskú štátnu hymnu. Na fotografii zo zápasu jeden z divákov držal šál s preškrtnutým slovenským štátnym znakom. 

Ďalšia fotografia zachytáva muža v sektore vyhradenom pre fanúšikov zo Slovenska, ako sa snaží podpáliť šál so slovenským znakom. 

Môžeme potvrdiť, že národná protiteroristická jednotka NAKA a jej špecialisti na prípady extrémizmu sa zaoberajú prípadom, v ktorom podľa svedkov došlo k pokusu o zapálenie vlajky so štátnym znakom Slovenskej republiky počas nedávneho zápasu Maďarsko-Slovensko v Budapešti.

Slovenský fanúšik zase tvrdil, že maďarskí chuligáni brali Slovákom vlajky aj šály a pálili ich.

Sektor rozdelili na dve časti

Sektor vyhradený pre slovenských fanúšikov na štadióne maďarskí policajti rozdelili na dve časti, pretože do neho prišla aj skupina obyvateľov Slovenska z početnej maďarskej menšiny, ktorá fandila domácemu tímu.

Zdroj: TASR/Martin Baumann

​Prejavy národnostnej nevraživosti môžu podľa slovenskej diplomacie narušiť vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. Bratislava prostredníctvom maďarského veľvyslanca požiadala úrady v Budapešti, aby zamedzili podobným prípadom.

Stretnutie, ktoré bolo súčasťou kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2020, Slovensko pod vedením Pavla Hapala vyhralo 2:1.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.