Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 18:00

Budeme povinne zálohovať plast. Pozrite si najdôležitejšie otázky a odpovede

Slovensko je prvá krajina v strednej Európe, ktorá zavádza povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Na systém nabehneme o dva roky.

Budeme povinne zálohovať plast. Pozrite si najdôležitejšie otázky a odpovede
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Spojenie nákupov v supermarkete s odovzdávaním vratných fliaš už čoskoro nebude bežnou praxou len pre tých, čo pijú fľaškové pivo. Parlament včera schválil zákon, podľa ktorého sa bude zálohovať nielen sklo, ale i PET fľaše a plechovky.

Nová legislatíva vstúpi do platnosti od januára 2020, samotné zálohovanie o dva roky neskôr. Envirorezort si stanovil cieľ, aby vďaka zálohovaniu do recyklačných zariadení putovalo 95 percent nápojových obalov.

HN vám prinášajú prehľad najdôležitejších faktov, ktoré o zmene potrebujete vedieť.

Čo to znamená v praxi?

Prvé zálohovanie sa spustí až v roku 2022. Výška zálohy by mala byť podľa zákona 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku v objeme od 0,1 litra do troch litrov. „Príplatok“ bude musieť byť započítaný priamo do ceny výrobku.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.