Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 00:00

Kalavská pre HN: Svoju budúcnosť nevidím v politike

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v rozhovore pre HN tvrdí, že stratifikácia je jej priorita. Ústavná starostlivosť podľa nej potrebuje zmenu, aj keď je pred voľbami.

Aby stratifikácia prešla, musíte presviedčať poslanecké kluby v Národnej rade. Ako sa vám darí?
Máme naplánované stretnutia. Vo štvrtok tento týždeň sa chceme stretnúť so stranou Smer a SNS a budúci týždeň s ďalšími politickými subjektmi. Takže vám teraz ešte neviem povedať, ako sa mi to podarí. To budem vedieť až budúci týždeň.


Aký z toho máte pocit?
Ten pocit je zmiešaný, ale urobím maximum, aby sa to podarilo. Je to veľký kus práce hlavne analytikov tu na ministerstve zdravotníctva, ale aj profesorov a docentov v odbornej spoločnosti, ktorí nám pomáhali a verili nám. Veľakrát som sa vyjadrila, že súčasné nastavenie ústavnej zdravotnej starostlivosti je dlhodobo neudržateľné. Uvedomujem si aj tú politickú chvíľu, že je pol roka pred voľbami a toto je veľmi odvážny reformný materiál. A tiež viem, že takéto veci sa pred voľbami nerobia. Ale ja som ministerkou rok a pol a toto bola jedna z mojich priorít. Tri mesiace po mojom nástupe sme s pánom premiérom ohlásili stratifikáciu, respektíve reformu ústavnej zdravotnej starostlivosti a ja naďalej pracujem v týchto intenciách. A budem sa snažiť presvedčiť politikov, že zdravotníctvo, aj keď je to asi dosť idealistická predstava, by sa malo odpolitizovať. Naši pacienti, alebo ľudia, sú chorí nezávisle od toho, aké je politické obdobie. Je pripravená reforma, na ktorej sa zhodlo takmer celé spektrum odborníkov.


Práve preto, že vás na tlačových konferenciách podporoval premiér Peter Pellegrini, to vyzeralo, že je to hotová vec a reforma bude. Napriek tomu, nebola to

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.