Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 20:23 Aktualizované dňa 09.09.2019 o 22:04

Šéfku Najvyššieho súdu nezvolili. Najbližšie k funkcii bola Bajánková

Do druhého kola postúpili sudkyne Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová.

Šéfku Najvyššieho súdu nezvolili. Najbližšie k funkcii bola Bajánková
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Súdna rada v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí ani v druhom kole nezvolila nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Do druhého kola postúpili sudkyne Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. 

​Ani jedna z nich nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov 18 členov Súdnej rady. Podobne ako v prvom kole platných hlasovacích lístkov bolo odovzdaných len 17. Obe voľby boli tajné.

Za sudkyňu NS SR Bajánkovú hlasovalo deväť členov, proti dvaja a zdržali sa šiesti členovia Súdnej rady. Za rovnako sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem, proti dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady. O novom predsedovi NS SR bude Súdna rada rozhodovať najskôr po 45 dňoch a najneskôr do 120 dní.

Neúspešné prvé kolo

Bajánková v prvom kole získala osem hlasov, proti boli dvaja, zdržali sa siedmi. Za bývalú predsedníčku Ústavného súdu SR Ivettu Macejkovú hlasoval len jeden člen Súdnej rady, proti boli piati a zdržali sa 11.

Za sudkyňu NS SR Mesiarkinovú hlasovalo sedem členov, proti boli dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady.

Hlasovali aj o Harabinovi

Za Štefana Harabina, ktorý sa nezúčastnil pondelkového verejného vypočutia, nehlasoval ani jeden z členov Súdnej rady. Proti jeho zvoleniu boli 14 členov a zdržali sa v jeho prípade traja členovia.

​Harabin aj keď minulý týždeň vo štvrtok (5.9.) stiahol svoju kandidatúru na tlačovej konferencii, Súdnej rade nezaslal do pondelka písomne, že sa kandidatúry vzdal.

Mimoriadne zasadnutie Súdnej rady, vrátane verejného vypočutia troch kandidátok a dvoch tajných volieb trvalo necelých osem hodín.

Čaputová čaká skoré opakovanie voľby

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje výsledok pondelňajšieho hlasovania Súdnej rady SR. Zároveň očakáva skoré vypísanie novej voľby vedenia Najvyššieho súdu (NS) SR. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Hlava štátu sa zároveň obracia na všetkých sudcov, aby voľbu brali ako vážnu príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť slovenského súdnictva, doplnil Strižinec. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.