Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 19:00

Emisie klesli. Aj tak nás oberajú o mesiace života

Až 4,2 milióna úmrtí ročne nastáva vo svete v dôsledku vonkajšieho znečistenia ovzdušia. Na Slovensku takto zomrie päťtisíc ľudí.

Emisie klesli. Aj tak nás oberajú o mesiace života
Zdroj: Pixabay

Slovenské ovzdušie sa v posledných rokoch teší lepším parametrom ako v minulosti. Klesla produkcia prachových častíc, oxidu uhoľnatého aj oxidov dusíka.

Napriek tomu nás znečistený vzduch oberá o kus života. Štúdia Európskej environmentálnej agentúry uvádza, že znečistený vzduch skracuje Európanom život priemerne o viac ako osem mesiacov, Slovákom dokonca o viac ako 10 mesiacov.

Celosvetový priemer je ešte horší. Svetová zdravotnícka organizácia WHO vypočítala, že z dôvodu emisií človek prichádza o 1,8 roka života. Napríklad fajčiar ho má skrátený priemerne o 1,6 roka.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.