Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2019, 11:21 Aktualizované dňa 07.09.2019 o 16:13

Sulík bol potvrdený ako líder SaS, tretina členov neprišla. Slová ako kritici či oponenti sú minulosťou, vyhlásil

Na kongres neprišli podpredsedovia strany Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Jozef Rajtár ani predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Richarda Sulíka zvolili na sobotňajšom mimoriadnom kongrese strany Sloboda a Solidarita vo Zvolene opätovne za jeho predsedu. Sulíkovi ako jedinému kandidátovi, dalo hlas 135 členov strany. Na kongrese sa zúčastnilo 145 z 213 členov SaS.

"Viac ako dve tretiny členov prišli a zahlasovali za mňa. Je to dôležitý signál," uviedol krátko po voľbách Sulík. Pred prítomnými novinármi a členmi strany deklaroval aj napriek neprítomnosti tretiny členov strany súdržnosť.

Lídrovi SaS sa síce funkčné obdobie končí v júni 2020, kongres ale zvolal s odôvodnením, že v strane sa množili úvahy o zmene lídra. O kandidatúre totiž uvažoval podpredseda strany Ľubomír Galko.

Šéf SaS uviedol, že stanovy strany umožňujú zvolať mimoriadny kongres a voliť predsedu aj skôr. "Keď sa ozvali hlasy, že niekto iný má záujem kandidovať, nepoznám demokratickejší spôsob, ako umožniť mu to," povedal Sulík.

"Urobíme hrubú čiaru"

Kritici zvnútra strany by mali byť podľa Sulíka od sobotňajšieho kongresu minulosťou. Podpora od asi dvoch tretín členov, ktorú dostal, je podľa neho dobrým predpokladom na to, ísť do nadchádzajúcich parlamentných volieb a urobiť "silný výsledok".

"Dnešným dňom sú slová ako kritici, oponenti či vzbúrenci minulosťou," uviedol Sulík krátko po svojom zvolení.

"Dnes urobíme hrubú čiaru, dnes sa strana zomkne a spoločne pôjde do volieb," dodal.

Podľa neho strana prvý raz zapojí aktívne do kampane všetkých kandidátov. Zvolenský mimoriadny kongres strany zároveň označil ako štart volebnej kampane SaS a seba označil ako volebného lídra.

Prieskumy verejnej mienky, v ktorých za posledné mesiace strana stráca, netreba podľa šéfa opozičnej strany preceňovať. "Dôležité bude to, čo uhráme 29. februára," zdôraznil.

Chcú odstaviť Smer

Do budúcnosti sa teší na spoluprácu s každým jedným členom strany. S tými, ktorí na kongres neprišli, sa chce rozprávať iba o tom, ako urobiť čo najlepší výsledok vo voľbách.

Sulík v súvislosti s neprítomnosťou tretiny členov SaS na kongrese uviedol, že je veľmi tolerantný voči iným názorom. Chápe aj to, že všetci nemôžu mať rovnaký názor. A keďže zazneli aj iné názory, ako predseda využil právo zvolať kongres, kde dal možnosť hlasovať o predsedovi.

Ako silný odkaz pre všetkých označil to, že za jeho zotrvanie vo funkcii predsedu zahlasovali takmer všetci členovia, ktorí prišli na kongres. Podľa neho súperom strany SaS nie sú jeho členovia, ale Smer, ktorého chcú po ďalších voľbách "odstaviť".

Neprišli Galko ani Rajtár 

Do Zvolena však neprišlo deväť poslancov NR SR za SaS, medzi nimi podpredsedovia strany Jana Kiššová, Ľubomír Galko či predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a ďalších takmer 60 členov strany.

Viacerí z nich ešte pred kongresom listom vyzvali Sulíka, aby kongres zrušil. Podľa nich jeho volebné obdobie končí až v polovici roku 2020 a všetci ho v predchádzajúcich voľbách podporili.

Svojou neúčasťou chcú dať signál, že budú chrániť základné demokratické princípy v strane.

Podľa Blahovej Sulík takto iba vyvolal napätie v strane, hazarduje s podporou voličov a navyše pre krátkosť času neumožnil ani to, aby sa niekto pripravil na kandidatúru na predsedu.

"Všetci členovia o kongrese vedeli včas a mali možnosť kandidovať, aj sa dostatočne prezentovať. Prečo ju nevyužili, je otázka na nich," reagoval ešte pred kongresom Sulík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.