Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2019, 18:30

Železnice šetria. Vlakov bez sprievodcov pribudne

Dlhoročným mottom železníc je dostať ľudí do vlakov. Na druhej strane pre zefektívnenie prevádzky z niektorých liniek škrtajú svojich ľudí. Nahradí ich náhodný revízor.

Železnice šetria. Vlakov bez sprievodcov pribudne
Zdroj: Dreamstime

Cestujúci si zakúpi lístok a vo vagóne si ho sám označí. Postupuje teda rovnako, ako je zvyknutý z mestskej hromadnej dopravy. Na Slovensku už roky funguje desiatka takýchto vlakových liniek a koncom roka pribudnú tri ďalšie.

Pôjde o úseky Úľany nad Žitavou – Zlaté Moravce, Levice – Šurany a Zvolen – Šahy. V týchto súpravách okrem rušňovodiča nenájdete žiadneho zamestnanca železníc.

Ide o takzvaný samoobslužný výpravný systém, SVS, ktorý pri tatranskej „zubačke“ funguje s prestávkami už 15 rokov. Jeho hlavným motívom je šetrenie nákladov.

Snaha o efektivitu
„Cieľom zavádzania systému je snaha preniesť zodpovednosť za cestovanie s platným cestovným lístkom na cestujúceho,“ opísal motiváciu tohto projektu hovorca železničnej spoločnosti Tomáš Kováč.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.