> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2019, 18:30

Železnice šetria. Vlakov bez sprievodcov pribudne

Dlhoročným mottom železníc je dostať ľudí do vlakov. Na druhej strane pre zefektívnenie prevádzky z niektorých liniek škrtajú svojich ľudí. Nahradí ich náhodný revízor.

Železnice šetria. Vlakov bez sprievodcov pribudne
Zdroj: Dreamstime

Cestujúci si zakúpi lístok a vo vagóne si ho sám označí. Postupuje teda rovnako, ako je zvyknutý z mestskej hromadnej dopravy. Na Slovensku už roky funguje desiatka takýchto vlakových liniek a koncom roka pribudnú tri ďalšie.

Pôjde o úseky Úľany nad Žitavou – Zlaté Moravce, Levice – Šurany a Zvolen – Šahy. V týchto súpravách okrem rušňovodiča nenájdete žiadneho zamestnanca železníc.

Ide o takzvaný samoobslužný výpravný systém, SVS, ktorý pri tatranskej „zubačke“ funguje s prestávkami už 15 rokov. Jeho hlavným motívom je šetrenie nákladov.

Snaha o efektivitu
„Cieľom zavádzania systému je snaha preniesť zodpovednosť za cestovanie s platným cestovným lístkom na cestujúceho,“ opísal motiváciu tohto projektu hovorca železničnej spoločnosti Tomáš Kováč.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.