Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 11:53 Aktualizované dňa 03.09.2019 o 12:32

Kotlebovho poslanca Mazureka odsúdili: Skončil v parlamente a musí zaplatiť ešte vyššiu pokutu

Milanovi Mazurekovi zaniká dnešným dňom mandát poslanca.

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR odsúdil poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka (ĽSNS) za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10-tisíc eur.

Najvyšší súd sprísnil na svojom verejnom zasadnutí minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, čo sa týka výšky peňažného trestu. Verdikt je právoplatný.

Podľa ústavy to znamená, že Mazurekovi zaniká dnešným dňom zaniká mandát poslanca.

O čom boli Mazurekove výroky

Potvrdil to aj predseda mandátovo- imunitného parlamentného výboru Juraj Blanár (Smer-SD). O svoj mandát Mazurek prišiel podľa Blanára v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin hanobenia rasy, národa a presvedčenia. 

Mazurek čelil obžalobe za výroky v relácii regionálneho rádia Frontinus, kde v roku 2016 hovoril okrem iného o neprispôsobivosti, násilí a vandalizme zo strany rómskeho etnika, urážal Rómov a zmieňoval sa o nebezpečenstve spojenom s islamskými migrantmi.

Súd prvej inštancie mu za tieto výroky vymeral pokutu 5-tisíc eur. Proti tomuto verdiktu sa na Najvyšší súd odvolali poslanec aj prokurátor.

"150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém,“ hovoril poslanec v rádiu. 

Kotleba ľutuje stratu

Na Najvyššom súde sa Mazurek hájil slobodou prejavu, spochybnil znalecký posudok v kauze aj samotnú autenticitu zvukového záznamu z rozhlasovej debaty, o ktorý sa opieral prvostupňový súd.

​Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný, a ak hovoril o "cigánskom terore na východe Slovenska", myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen "cigánske".

Šéf ĽSNS Marian Kotleba po vynesení verdiktu uviedol, že pre stranu nie je podstatné, aká je výška pokuty. "Skutočným trestom je strata poslaneckého mandátu. Vnímame to ako snahu umlčať jedného z najaktívnejších poslancov NRSR. Už vieme, že za vyjadrenie politického názoru môže byť poslanec odsúdený," povedal Kotleba.

Samotný Mazurek sa za rozhodnutie sudcom poďakoval a uviedol, že touto cestou bude kráčať ešte aktívnejšie. "Nemám čo ľutovať, povedal som pravdu. Ja ľudí neposudzujem podľa farby, ale na základe správania."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.