Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 10:32 Aktualizované dňa 03.09.2019 o 11:23

Podozrenia okolo Jankovskej treba vysvetliť a vyvrátiť, tvrdí Pellegrini

Jankovská má na dnes zvolanú tlačovú konferenciu, ktorú budete môcť sledovať naživo v HNtelevízii.

Všetky podozrenia, ktoré vyvolal zásah polície voči viacerým sudcom i štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej (Smer-SD), treba vysvetliť a vyvrátiť. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to povedal po tom, čo sa stretol s predsedníčkou Súdnej rady Lenkou Praženkovou, s tým, že treba realizovať kroky na dôveru ľudí v justíciu na Slovensku.

Jankovská má na dnes o 14.00 zvolanú tlačovú konferenciu, kde bude reagovať na podozrenia a ktorú budete môcť sledovať naživo v HNtelevízii.

Súdnictvo musí odolávať 

Predseda vlády sa s predsedníčkou Súdnej rady stretol pre aktuálne dianie v justícii. V pondelok 2. septembra hovoril na túto tému s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd). Premiér tvrdí, že pozorne vníma medializované výroky oboch justičných predstaviteľov, že je potrebné dôkladne preveriť podozrenia, ktoré vyvolal zásah polície voči viacerým sudcom i štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti.

"Všetky tieto podozrenia je potrebné vysvetliť, vyvrátiť a vykonať všetky kroky na dôveru ľudí v slovenskú justíciu. Súdnictvo musí odolávať akémukoľvek ovplyvňovaniu a rozhodovať nestranne a v duchu spravodlivosti," vyhlásil Pellegrini.

V prípade Jankovskej zopakoval slová, "či neustále sa predlžujúca situácia okolo jej osoby pomáha jej aj strane, ktorá ju do funkcie nominovala". Premiér deklaruje pripravenosť pokračovať v stretnutiach s relevantnými štátnymi orgánmi, ktoré môžu prispieť k čo najrýchlejšiemu objasneniu celého prípadu.

Premiér po stretnutiach s Praženkovou a Gálom deklaroval, že platí jeho doterajšie stanovisko. Ak má byť vyvodená konkrétna zodpovednosť voči Jankovskej bez konkrétnejších informácií, musí sa tak nateraz podľa neho stať na základe jej osobného rozhodnutia. Zopakoval, že v prípade, že bude disponovať konkrétnejšími informáciami, ktoré postačujú na vyvodenie politickej zodpovednosti, bude konať bezodkladne, ako sľúbil.

"Peter Pellegrini by mal konečne ukázať, že nie je len bábkou v rukách Roberta Fica a konečne konať v prospech spravodlivosti Slovenska. Gábor Gál by tiež nemal len akože apelovať na Moniku Jankosvkú, aby odišla sama, ale naopak, mal by vyvinúť maximálne úsilie, aby táto skompromitovaná osoba nepošpiňovala jeho ministerstvo," uviedol predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Gál hrozí demisiou

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Jankovská komunikáciu poprela a tvrdí, že sa s ním nestretla.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je zotrvanie Jankovskej vo funkcii neobhájiteľné. Minister spravodlivosti po potvrdení väzieb na Kočnera podá návrh na odvolanie Jankovskej. V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gábor Gál demisiu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.