Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 16:05

Mazurekovi hrozí strata mandátu, rozhodne o tom Najvyšší súd

Milana Mazureka obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre jeho hanlivé výroky s rasistickým charakterom na adresu rómskeho etnika.

Mazurekovi hrozí strata mandátu, rozhodne o tom Najvyšší súd
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Najvyšší súd bude v utorok rozhodovať o kauze extrémistických výrokov poslanca Národnej rady Milana Mazureka (ĽSNS). Špecializovaný trestný súd ho uznal vinným z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Môže prísť o mandát

V prípade potvrdenia rozsudku príde Mazurek podľa ústavného právnika z Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) Mareka Domina o poslanecký mandát.

​V prípade právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin poslanca zaniká mandát automaticky, uviedol Domin s odvolaním sa na Ústavu SR.

Spomínaný trestný čin je podľa neho úmyselný, čím by jeho právoplatné odsúdenie teda znamenalo stratu mandátu. To by podľa Domina znamenalo nástup náhradníka z kandidátky ĽSNS.

Hanlivé výroku v rádiu

Vzhľadom na to, že proti rozsudku Najvyššieho súdu neexistuje riadny opravný prostriedok, by právoplatnosť takéhoto rozhodnutia bola nadobudnutá v deň vyhlásenia, ozrejmil odborník na trestné právo a profesor Právnickej fakulty UK Tomáš Strémy.

V prípade právoplatného odsúdenia má podľa jeho slov poslanec teoreticky nárok na mimoriadny opravný prostriedok, ktorý však nemá odkladný účinok.

Mazureka obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre jeho hanlivé výroky s rasistickým charakterom na adresu rómskeho etnika, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.