Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2019, 17:20

Vlna horúčav sa blíži ku koncu, čaká nás zmena počasia

V pondelok začne cez naše územie prechádzať výrazný studený front.

Vlna horúčav sa blíži ku koncu, čaká nás zmena počasia
Zdroj: Reuters

V uplynulých dňoch teplota vzduchu na území Slovenska vo viacerých lokalitách presahovala hodnotu 30 stupňov Celzia.

Na západnom a strednom Slovensku meteorológovia v nedeľu zaznamenali v poradí šiesty tropický deň za sebou, pričom na východnom Slovensku išlo o desiaty takýto deň v rade.

Túto vlnu horúčav v pondelok 2. septembra ukončí prechod výrazného studeného frontu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke.

"V nedeľu do karpatskej oblasti od severovýchodu zasahoval výbežok tlakovej výše a po jeho zadnej strane prúdil do našej oblasti veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch od juhu až juhovýchodu. Súčasne cez Nemecko a Alpy postupoval ďalej na východ studený front spojený s tlakovou nížou so stredom nad Nórskym morom," uviedli meteorológovia.

Za týmto studeným frontom sa nachádza chladná vzduchová hmota, ktorá počas pondelka začne prenikať aj nad územie Slovenska.

"Slabé výškové prúdenie v kombinácii s pohoriami však spomalia postup frontu v našej oblasti, a preto sa front v našej oblasti zvlní, čo prispeje k veľkým teplotným rozdielom v rámci územia, ako aj zvýši možnosť výdatnejších zrážok v priebehu pondelka a utorka (3. 9.)," tvrdí SHMÚ.

Podľa meteorológov sa v pondelok začne ochladzovať. Teplotné maximá budú na krajnom západe a severozápade dosiahnuté ráno, respektíve dopoludnia, popoludní tu bude lokálne okolo 15 stupňov Celzia.

"Vzostupu teploty bude brániť aj oblačnosť, ktorej bude na severozápade Slovenska najviac aj s najväčšou pravdepodobnosťou zrážok. Smerom na juhovýchod krajiny bude teplejšie a najmä v Košickom, miestami aj Banskobystrickom kraji a na Zemplíne ešte teplota môže prekročiť 30 stupňov Celzia," tvrdia meteorológovia s tým, že neskôr popoludní bude teplotný rozdiel medzi severozápadom a juhovýchodom územia aj viac 15 stupňov Celzia.

V utorok sa bude v oblasti SR vlniť studený front. Prinesie veľkú oblačnosť aj zrážky, ktoré môžu byť lokálne aj výdatnejšie. Teplota vystúpi väčšinou od 11 stupňov Celzia na severozápade do 23 stupňov Celzia na juhovýchode.

"V ďalších dňoch sa v našej oblasti sformuje tlaková výš. Trochu sa oteplí, no budú chladné noci a v dolinách a kotlinách teplota lokálne klesne aj pod päť stupňov Celzia," dodali meteorológovia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.