Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 17:42

Húfnice, tanky, či raketomety. Slovensko po viac ako 10 rokoch usporiadalo vojenskú prehliadku

Na nábreží rieky Hron popoludní pochodovali početné vojenské jednotky z rôznych posádok a útvarov.

Slovenská armáda dnes po viac ako desiatich rokoch predviedla bojovú techniku ​​aj svoje jednotky na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia začatia ozbrojeného protifašistického povstania počas druhej svetovej vojny.

Slávnostný pochod vojakov spolu s prejazdom pozemnej a preletom leteckej techniky sa uskutočnil v Banskej Bystrici, kde sa predtým počas dňa aj za účasti viacerých politikov konala ceremónia k výročiu Slovenského národného povstania (SNP).

Hlásenie Čaputovej

Na nábreží rieky Hron popoludní pochodovali početné vojenské jednotky z rôznych posádok a útvarov. Nechýbali členovia elitných armádnych jednotiek ani vojaci v historických uniformách. Vzdušné sily ukázali okrem iného vrtuľníky, dopravné lietadlá a stíhačky.

​Po ceste prešla tiež ťažká bojová technika, napríklad húfnice, tanky, raketomety a bojové vozidlá pechoty. Armáda predviedla aj protilietadlový raketový systém S-300 a odmínovací systém.

V úvode viac ako hodinového defilé, do ktorého sa zapojilo okolo 1500 vojakov s asi dvoma stovkami kusov techniky, podal náčelník generálneho štábu slovenských armády hlásenie prezidentke Zuzane Čaputovej. Hlava štátu je podľa ústavy hlavným veliteľom ozbrojených síl.

Minister obrany Peter Gajdoš uviedol, že prehliadka nie je demonštráciou sily, ale okrem iného vyjadrením vďaky účastníkom SNP. "Snažíme sa ukázať to najlepšie, čo máme," povedal hovorca armády Štefan Zemanovič a dodal, že vzhľadom na priestorové možnosti nemožno predstaviť všetku techniku.

Prehliadka v roku 2008

Naposledy sa vojenská prehliadka na u nás konala v roku 2008, a to pri príležitosti 15. výročia vzniku ozbrojených síl krajiny. Po prehliadke vtedajší premiér Robert Fico tvrdil, že slovenskí vojaci nevedia pochodovať, a odmietol zvyšovanie armádneho rozpočtu.

Slovenské ozbrojené sily sa dlhodobo stretávajú so zastaranou technikou, hoci vláda už rozbehla program modernizácie armády.

Vojsko síce dostalo nové vrtuľníky a dopravné lietadlá, potrebuje však obnoviť aj ďalšie vybavenie. Štát začal v uplynulých rokoch zvyšovať rozpočet na armádu. V prepočte dve percentá výkonu ekonomiky, čo je požiadavka v rámci Severoatlantickej aliancie, chce Slovensko vynakladať na obranu v roku 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.