Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 10:00

Slovensko si dnes pripomína veľký deň. Na oslavách SNP vystúpili najvyšší ústavní činitelia

SNP patrí k najdôležitejším medzníkom v histórii Slovenska.

Slovensko si dnes pripomína veľký deň. Na oslavách SNP vystúpili najvyšší ústavní činitelia
Zdroj: TASR

Extrémisti prejavujú čoraz väčšiu sofistikovanosť, zjemňujú rétoriku, maskujú ju do tradičných či ľudových hodnôt a pri politických ambíciách sa snažia vplývať najmä na mladých ľudí. Treba ich preto učiť tolerancii a pochopeniu, kam môže dospieť fašizmus. V príhovore na štvrtkových oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici na to poukázal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Vysvetľujme im, že v druhej svetovej vojne bola definitívne porazená ideológia, ktorá sa snažila o ovládnutie sveta a nehanebne určovala, kto je nadčlovek a kto podradná rasa. Či to, kto nemá právo na život. V duchu tohto poučenia sa dnes musíme stavať na odpor každej ideológii, ktorej predstavitelia sa neštítia ničiť všetko, k čomu pociťujú nenávisť," povedal Pellegrini.

Upozornil, že na sociálnych sieťach sa v súčasnosti otvorene šíria príspevky podnecujúce k násiliu, ktoré klamlivou propagandou vnášajú do spoločnosť chaos a prekrúcajú historické súvislosti.

Podľa Pellegriniho sa nemalo zabúdať, do čoho sa pustili statoční účastníci SNP. "Mnohí z nás si dnes nevedia predstaviť, že sa tvárou v tvár smrti rozhodne niekto povýšiť boj za slobodu a princípy nad svoj vlastný život," podotkol. Všetkým, ktorí sa do Povstania akokoľvek zapojili, patrí úcta celej spoločnosti, pripomenul premiér: "Znie to asi najmä pre mladé generácie triviálne, ale v slovenských zákopoch a lesoch sa zomieralo. Nebola to žiadna počítačová hra, ale skutočný zápas o holý život."

V Slovenskom národnom povstaní išlo podľa prezidentky Zuzany Čaputovej o všetko, čo je nám drahé a vzácne - o právo na život, právo na slobodu, právo na národnú a štátnu existenciu. 

Prezidentka poďakovala všetkým, ktorí pred trištvrte storočím našli v sebe silu, odhodlanie a odvahu bojovať za zachovanie ľudskosti, za záchranu európskej civilizácie, za svoju vlasť i slobodný život jej obyvateľov.

"Veľmi si želám, aby sme aj my, tak ako oni, našli v sebe dostatok sily, odvahy i odhodlania na obranu hodnôt demokratického právneho štátu, slobody, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti. V podmienkach, v ktorých tu a teraz žijeme," povedala Čaputová.

Slovensko je vďaka SNP podľa prezidentky štát so zakladateľskou protifašistickou a demokratickou tradíciou. "Vďaka Povstaniu ju máme zapísanú v našom národnom i štátnom rodnom liste," doplnila. Vyzdvihla, že žijeme v mieri, no napriek tomu sú tu hrozby, ktoré nemožno ignorovať.

​SNP patrí k najdôležitejším medzníkom v histórii Slovenska, dnes je na túto počesť štátny sviatok. Význam SNP predtým opakovane spochybnil predseda opozičnej krajne pravicovej strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, ktorá je podľa posledných prieskumov verejnej mienky treťou najpopulárnejšou politickou stranou. Za druhej svetovej vojny bolo vtedajšie Slovensko späté s nacistickým Nemeckom.

Oslavy začnú dopoludnia pri Pamätníku SNP preletom leteckej techniky slovenských armády a pokračovať budú kladením vencov. Následne sa očakávajú prejavy politikov.

Popoludní je potom naplánovaný kultúrny program a vojenská prehliadka, ktorá bude na Slovensku prvá svojho druhu za posledných viac ako desať rokov.

Centrom povstania, do ktorého sa zapojili bojovníci z mnohých krajín, bola práve Banská Bystrica. Ozbrojené vystúpenie síce skončilo porážkou povstalcov, pomohlo však Slovensku zaradiť sa medzi členov víťaznej protinacistickej koalície. Jedným z cieľov protifašistického odboja bolo obnovenie Československa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.