Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2019, 09:00 Aktualizované dňa 28.08.2019 o 10:28

Beblavý s Trubanom reagovali na aktuálnu politickú situáciu. Treba podľa nich zmeniť fungovanie prokuratúry

Za kľúčovú považuje koalícia PS/Spolu reformu prokuratúry a voľby generálneho prokurátora.

Lídri koalície Progresívne Slovensko a Spolu, Michal Truban a Miroslav Beblavý sú presvedčení, že vymeniť súčasnú generáciu politikov nestačí, treba podľa nich zmeniť fungovanie určitých inštitúcií. 

"Kočner je symbolom tej generácie politikov," povedal Truban s tým, že takýchto ľudí treba vymeniť. 

Generálny a špeciálny prokurátor, ako aj policajný prezident by sa podľa predstaviteľov koalície strán mali vyberať novým spôsobom. Chcú tiež presadiť zmeny v ekonomickej sfére a zamedziť tak ďalšiemu vzniku oligarchie.

Vymeniť by sa podľa PS/Spolu mala celá generácia politikov, aby na Slovensku vládla spravodlivosť. "Nedá sa vymeniť iba jeden človek, musí prísť oveľa väčšia zmena," dodal Truban. 

Za kľúčovú považujú reformu prokuratúry a voľby generálneho prokurátora. "Chceme zásadne zmeniť proces výberu kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora, aby sa vyberali veľmi tvrdým predvýberom, aby ich mohli navrhovať aj iní ľudia ako poslanci, a zároveň by museli prechádzať vypočutím," vysvetlil Beblavý. Zmeniť by sa mala aj voľba policajného prezidenta.

Najdôležitejšia je podľa koalície pozícia inšpekcie. "Policajný prezident by mal mať dôveru ministra a vlády, šéf inšpekcie by však mal byť v zásade neodvolateľný," popísal Beblavý. Do voľby policajného prezidenta by však podľa neho mal mať možnosť zasiahnuť aj prezident. 

Prokuratúra je podľa Beblavého postavená monokraticky, PS/Spolu navrhuje, aby boli prokurátori vo funkcii najviac dve funkčné obdobia a zároveň aby prokurátorov chránila rada prokurátorov. Presadzuje tiež zriadenie nezávislej generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov.

Koalícia strán chce tiež zamedziť vplyvu a ďalšiemu vzniku oligarchie. "Navrhujeme v rámci ochrany Slovenska tri opatrenia: zákaz krížového vlastníctva v citlivých oblastiach, najmä v oblasti médií a zdravotníctva, tiež zásadné posilnenie fungovania Protimonopolného úradu SR a Úradu pre verejné obstarávanie. Chceme tiež zmeniť systém rozdeľovania eurofondov tak, aby išli finančné zdroje skutočným malým a stredným podnikateľom," uzavrel Beblavý.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.