Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2019, 00:00

Odhaľovať vlastníkov bude aj nový sudca

Na súd, ktorý odhaľuje skutočných vlastníkov firiem obchodujúcich so štátom, pribudne nová posila.

Odhaľovať vlastníkov bude aj nový sudca
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Protischránkový zákon, ktorého nedostatky odhalila dvojročná prax, sa novelizoval. V novej podobe začne platiť od septembra. Poslednou novinkou vo vylaďovaní tejto normy, ktorá nesie oficiálny názov zákon o registri partnerov verejného sektora, je vytvoriť nové miesto pre sudcu na Okresnom súde v Žiline. Práve tento súd je zodpovedný za celú agendu spomínaného registra.


Nová posila na registrový súd
Odbor, ktorý má na starosti evidenciu firiem spolupracujúcich so štátom, sa tak posilní o skúseného sudcu. Rozhodol o ňom minulý týždeň minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Híd. V súčasnom zložení už súd na problematiku personálne nepostačoval. Časť agendy tak prejde na nového sudcu, čo by malo viesť k zrýchleniu rozhodovania a efektívnejšej práci ešte stále relatívne mladého súdu. Ten vznikol iba v roku 2017.


Či je pridelenie ďalšieho justičného profesionála na protischránkový súd opodstatnené, ukáže až čas. Rozhodujúcim bude objem jeho administratívy. Zatiaľ však situácia naznačuje, že množstvo a

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.