Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2019, 00:00

Slovenská aplikácia naviguje svet

Vyrobené u nás a úspešné za hranicami. HN sa pozreli na slovenské výrobky, ktoré uspeli v cudzine.

Slovenská aplikácia naviguje svet
Zdroj: SYGIC

V bratislavskej štvrti Mlynské nivy, v príjemných a priestranných priestoroch nájdete dnes už celosvetovo známu spoločnosť Sygic. Úspech potvrdzuje 200 miliónov stiahnutí po celom svete a preklad do viac ako 36 jazykov. Slovenská firma, ktorá naviguje prakticky celý svet, by neexistovala bez vášne k IT technológiám, ktorú mal jej zakladateľ. Stanica BBC ho označila za muža stojaceho za jednou z najúspešnejších aplikácií na svete. Ak chceme vyrozprávať príbeh spoločnosti Sygic, tak musíme jednoznačne začať menom Michal Štencl.

Jeho cesta sa začala už v detskom veku. Ako sedemročný dostal od rodičov svoj prvý počítač Comodor 128. Bežného chlapca by zaujímalo hranie, ale Michala skôr to, ako celý počítač funguje. Začal študovať návod k počítaču, ktorý bol síce v angličtine, ale ani to ho neodradilo. Angličtinu neovládal, ale snažil sa aspoň vydedukovať, čo v základoch manuál hovorí. Postupne sa dostal aj k prvému návodu, ako programovať v operačnom systéme Basic, čo mu vedomosti ešte rozšírilo. Ako samouk zisťoval, že jednotlivé príkazy dávajú logiku, ktorá mu umožní vytvoriť a ďalej rozvíjať „vlastný svet“ vnútri zariadenia.


Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.