Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2019, 00:00

Zálohovanie plastových fliaš sa zdá ekonomicky neefektívne, tvrdí odborník

Drvivá väčšina krajín, ktoré majú zálohovanie zavedené, nedosahuje cieľ vytriedenia na úrovni 90 percent, povedal odborník na odpady Radovan Kazda.

Komunálny odpad zo Slovenska končí na skládkach a iba 30 percent recyklujeme. O čom to číslo vypovedá?
Sme na tom zle, keďže ciele sa aj v slovenskej aj v európskej legislatívne stále zvyšujú. A navyše musíme odkláňať 50 percent komunálneho odpadu už od dva roky.


Recyklovať musíme 50 percent komunálneho odpadu?
Nie, odkláňať od skládkovania. Ale aj ciele pre recykláciu sú stále ešte nesplnené a malo by to byť viac. Začína to byť veľký problém, lebo sa blížia termíny, dokedy musíme nakladanie s odpadom zefektívniť. Je prijatá európska legislatíva, ktorá nám ukladá termíny, do ktorých máme zvýšiť podiel recyklácie aj podiel neskládkovania komunálneho odpadu.


Čo robíme zle, keď sa nám to zatiaľ nedarí?
Jedným z problémov je nedostatok infraštruktúry na zhodnocovani

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.