> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2019, 00:00

Marian Kočner, krstný otec škandálov. Ako sa zo škárovača panelákov stal pochybný biznismen

Začínal ako škárovač panelákov, dnes čelí obvineniu z vraždy. Mariana Kočnera pozná celé Slovensko ako kontroverzného biznismena, špekulanta, ale aj osobu vystupujúca vo viacerých kauzách.

„A čo robia vaši rodičia? Čo vaša mama?“ Opýtal sa telefonicky v roku 2017 Marian Kočner otvorene redaktora jedného z bulvárnych denníkov. Rád v telefonátoch vystupoval ofenzívne a osobne. Odpoveď novinára ho však v tom čase uspokojila. „Aj moja mama učila,“ priznal Kočner. Tentoraz hovor prebehol bez osočovania. V tom čase Kočnerove meno pravidelne svietilo vo väčšine novinových titulkov. Marian Kočner sa stal fenoménom, tieňom divokých 90. rokov, krstným otcom viacerých káuz a v súčasnosti čelí obvineniu z vraždy novinára Jána Kuciaka. Kto je v skutočnosti obávaný podnikateľ s konexiami na najvyššie miesta v štáte, sa rozhodli zmapovať HN.

Začiatky v Bratislave: Natierač, špárovač
Prvýkrát ho na žurnalistiku nezobrali. Šťastie však pokúšal opakovane a nakoniec sa podarilo. Marian Kočner vymenil rodný Ružomberok za hlavné mesto v pomerne mladom veku. Rozhodol sa vyraziť na novinársku dráhu a chvíľu dokonca premýšľal aj nad štúdiom filmovej scenáristiky. Viacerým ľuďom sa prvýkrát vryl do pamäti už ako študent. O ročník vyššie chodili na rovnaký odbor napríklad aj Pavol Rusko či Vladimír Repčík, ktorí spolu s Kočnerom v súčasnosti vystupujú aj v súdnom procese ohľadne miliónových zmeniek voči televízii Markíza. „Nedá sa povedať, že sme sa začali vídavať, ale vnímať som ho začal práve na vysokej škole,“ zalovil v pamäti pre HN aj Fedor Flašík, Kočnerov známy a marketingový mág stojaci za vizuálnou „tvárou“ HZDS či Smeru. Flašík mal s Kočnerom viacero spoločných záľub, či už slabosť pre golf, alebo stredoslovenský lyžiarsky rezort Donovaly, kde si obidvaja zaobstarali nehnuteľnosti. „Od školy sme sa dlho nevideli. Potom na Donovaloch, možno desaťkrát. Tí, čo tam mali chatky, sme sedeli v Športhoteli, a boli tam aj ďalší hostia. Úplne prirodzene sme sa takto prelínali,“ povedal Flašík. Samotný Kočner v minulosti často spomínal na svoje študentské časy a začiatky v Bratislave a rád zdôrazňoval, že sa nebál „ušpiniť ruky“ aj manuálnou prácou. Mal vlastnú partiu a pracovali na výškových prácach. Či už išlo o natieranie konštrukcie ikonickej pyramídy rozhlasu, umývanie okien budovy Slovenskej televízie v Mlynskej doline či škárovanie petržalských panelákov. Kočner však nezostal pri špárovacej špachtli dlho a jeho pozornosť si začala získavať nová sféra jeho záujmu, a to biznis.


Biznismen a špekulant
Malý Marian počas dovolenky v Juhoslávii využil príležitosť. Na múrik v kempe rozložil svoju zbierku

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.