Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2019, 16:56

Máme najdemokratickejší rokovací poriadok, vyhlásil Danko. Chystá ďalšie zmeny

Andrej Danko argumentuje tým, že niektoré návrhy zmien v zákonoch predložili poslanci tri či štyrikrát v tom istom znení.

Máme najdemokratickejší rokovací poriadok, vyhlásil Danko. Chystá ďalšie zmeny
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko rozmýšľa o ďalšej zmene rokovacieho poriadku. Povedal to v rozhovore pre TASR s tým, že by chcel zabrániť recyklácii poslaneckých návrhov v jednom volebnom období. Tvrdí, že rokovací poriadok slovenského parlamentu patrí medzi tie najdemokratickejšie.

"Rozmýšľam, že ak by som ešte raz zmenil rokovací poriadok, tak by som zakázal, aby sa počas jedného volebného obdobia mohli prekladať návrhy zákonov v tej istej podobe," povedal Danko.

Publicita pre poslancov

Argumentuje tým, že niektoré návrhy zmien v zákonoch predložili poslanci tri či štyrikrát v tom istom znení. Tvrdí, že poslanci vedia, že z toho majú publicitu.

Preto chce zabrániť predkladaniu tých istých návrhov v jednom volebnom období. Uviedol, že v Rakúsku majú napríklad nastavený poriadok tak, že ak neprejde zákon výborom, tak sa nedostane do pléna na hlasovanie.

Niekoľko zmien už urobil

Danko už niekoľko zmien v rokovacom poriadku urobil. Teraz tvrdí, že ho od Slovenska preberajú aj iné krajiny. "Máme najdemokratickejší rokovací poriadok," skonštatoval s tým, že opozícia aj koalícia ho v kuloároch za tieto zmeny chvália.

V roku 2016 vládna koalícia presadila balíček zmien, ktorým sa zaviedli časové limity pre vystúpenia poslancov. V rokovacej sále sa zároveň zakázalo používať transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politické strany a reklamu.

Šéf parlamentu dostal právo iniciovať disciplinárne konanie voči poslancom, ktorí na schôdzi opakovane porušujú poriadok.

Opoziční poslanci sa pre podozreniu z porušovania niektorých práv garantovaných ústavou obrátili s novelou rokovacieho poriadku na Ústavný súd SR. Ten následne rozhodol, že právna úprava nie je v rozpore s ústavou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata