Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2019, 20:11 Aktualizované dňa 24.08.2019 o 23:13

Matovičovi sa nepáči postoj Gála: Keď ja si viem preveriť, že tisíc SMS je pravda, minister to má ešte ľahšie

Kým vyšetrovatelia informácie nepotvrdia, bude Gál podľa svojich slov rešpektovať prezumpciu neviny a konať uvážene.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/J. Kotian

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podá návrh na odvolanie Moniky Jankovskej z pozície štátnej tajomníčky okamžite po tom, ako sa potvrdia neoficiálne informácie. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Ak bude po nevyvrátiteľnom potvrdení informácií Smer-SD, ktorý Jankovskú nominoval, trvať na jej zotrvaní v pozícii, Gál podľa svojich slov zváži svoje ďalšie pôsobenie vo funkcii ministra.

"V prípade, že príslušné orgány činné v trestnom konaní potvrdia akékoľvek väzby štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej s Marianom Kočnerom, bez zaváhania a akýchkoľvek ultimát najmä od politikov, ktorých osobné stretávanie sa s Marianom Kočnerom bolo už dávno preukázané, podám okamžite návrh na jej odvolanie," reagoval Gál na výzvu lídra OĽaNO Igora Matoviča na okamžité odvolanie Jankovskej.

​Kým vyšetrovatelia informácie nepotvrdia, bude Gál podľa svojich slov rešpektovať prezumpciu neviny a konať uvážene.

Matovič je s takýmto postojom Gála zjavne nespokojný. "Keď si ja viem preveriť, že vyše tisíc správ je pravda, tak on ako minister spravodlivosti si to vie preveriť ešte lepšie a skôr," napísal v reakcii na Facebooku Matovič.

Líder obyčajných dodal, že minister si nechce rozhádať Smer. A ešte vulgárne urazil Jankovskú aj Gála.

"Napriek tomu, že štátna tajomníčka je nominantkou strany Smer-SD, v prípade, ak by po nevyvrátiteľnom potvrdení faktov nastali z jej nominujúcej strany akékoľvek snahy o jej zotrvanie vo funkcii, sám zvážim moje ďalšie pôsobenie ako ministra spravodlivosti," zdôraznil s tým, že najdôležitejšie je preňho budovať dôveru v justíciu.

Matovič v sobotu vyzval premiéra a ministra, aby Jankovskú z funkcie odvolali. Urobiť by tak podľa neho mali bezodkladne. Ak sa tak nestane do nedele (25. 8.) do polnoci, v pondelok plánuje líder OĽaNO usporiadať celodenný protest pred budovou ministerstva.

​Polícia vykonala vo štvrtok zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Národná kriminálna agentúra zasahovala v súvislosti so zaistenými správami, ktoré nešpecifikovala. Jankovská polícii odovzdala mobilný telefón, zaisťovacie úkony sa mali týkať aj sudcov okresných a krajských súdov.

Meno štátnej tajomníčky sa malo objaviť v údajnej Kočnerovej komunikácii, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.