Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 17:01 Aktualizované dňa 22.08.2019 o 22:52

Tragická búrka v Tatrách: Na slovenskej a poľskej strane zahynulo päť ľudí, hlásia stovku zranených

  • Obeťou na slovenskej strane Západných Tatier je český turista.
  • Či sú mŕtvi a zranení na poľskej strane Tatier len Poliaci alebo aj občania iných krajín, zatiaľ nie je jasné.
Tragická búrka v Tatrách: Na slovenskej a poľskej strane zahynulo päť ľudí, hlásia stovku zranených
Zdroj: TASR/AP

Najmenej päť ľudí dnes zomrelo pri rozsiahlej búrkovej vlne sprevádzanej bleskami, ktorá zasiahla širokú oblasť Tatier od severu Slovenska po juh Poľska.

Ďalších viac ako sto osôb utrpelo zranenia. Podľa spravodajského portálu Gazeta.pl to potvrdil poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Jedinou obeťou na slovenskej strane pohoria je podľa záchranných služieb český turista. Češka, ktorá išla s ním, utrpela zranenia.

Počet mŕtvych na poľskej strane Tatier podľa zatiaľ poslednej informácie hovorkyne poľskej leteckej záchrannej služby Kingy Czerwinskej stúpol z pôvodne uvádzaných troch na štyri, z toho sú dve deti.

Riskantný výstup

Či sú mŕtvi a zranení na poľskej strane Tatier len Poliaci alebo aj občania iných krajín, zatiaľ nie je jasné.

Nešťastie na poľskej strane hôr zasiahlo turistov, ktorí sa vydali na obľúbený horský štít Giewont, vysoký 1894 metrov.

Na jeho vrcholku je umiestnený železný kríž, do ktorého často udrie blesk, preto je prítomnosť na tomto mieste pri búrke nebezpečná. Rovnako tak je riskantný výstup po trasách, pri ktorých sú pomocné reťaze.

Český turista zomrel po páde zo štítu

Na Slovensku v Západných Tatrách zomrel český turista, ktorého tlaková vlna po zásahu bleskom zmietla zo štítu Baníkov (2178 metrov).

O jeho úmrtí ČTK informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková. Muž zomrel na následky zranení, ktoré utrpel pri niekoľko sto metrov dlhom páde. Spolu s ním blesk zasiahol aj českú turistku, ktorá utrpela poranenie nohy.

V blízkosti hory Baníkov blesk zranil aj jedného slovenského turistu. Postihnutý bol krátko v bezvedomí. Záchranársky vrtuľník ho previezol do nemocnice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.