Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 11:15

Absolventi nemajú po prázdninách žiadne povinnosti voči poisťovni

Mladí sa v Sociálnej poisťovni musia hlásiť až po tom, keď si nájdu prácu.

Absolventi nemajú po prázdninách žiadne povinnosti voči poisťovni
Zdroj: dreamstime

Absolventi stredoškolského alebo vysokoškolského štúdia nemajú bezprostredne po jeho ukončení voči Sociálnej poisťovni nijaké povinnosti.

Aktuálne je to najmä pre bývalých stredoškolákov, pretože poisťovňa za termín ukončenia stredoškolského štúdia považuje posledný deň letných prázdnin po záverečnom roku štúdia, čo je 31. augusta.

Vysokoškolské štúdium sa z pohľadu poisťovne končí dňom zloženia štátnej záverečnej skúšky.

Táto nulová povinnosť platí aj vtedy, ak sa absolvent hneď po ukončení štúdia nezamestná, alebo ak sa rozhodne odísť do zahraničia, prípadne na ďalšie štúdium, za prácou alebo z iných dôvodov.

Do sociálnej poisťovne až ako zamestnaní

Povinnosti absolventov štúdia voči Sociálnej poisťovni sa začínajú až pri vstupe do pracovného života. Ak sa bývalý študent zamestná na pracovný pomer alebo na dohodu, povinnosti voči poisťovni za neho bude od prvého dňa zamestnania plniť zamestnávateľ.

Ak bývalý študent začne podnikať, alebo vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť a nadobudne na účely sociálneho poistenia právne postavenie SZČO, čakajú ho povinnosti ako každú inú SZČO.

Pri podnikaní sa platia odvody až po roku

Ak predtým nikdy nijakú samostatnú zárobkovú činnosť nevykonával, po prvý raz mu vzniknú povinnosti voči Sociálnej poisťovni až v nasledujúcom kalendárnom roku po tom, ako činnosť začal vykonávať v závislosti od výšky dosiahnutých príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

„Treba si však uvedomiť, že ten, kto si neplatí poistné na žiadny druh sociálneho poistenia a neplatí ho za neho nikto, nemá nárok na žiadnu dávku zo Sociálnej poisťovne. Podmienkou nároku na väčšinu dávok je totiž existencia sociálneho poistenia a jeho trvanie počas určitého obdobia. Pre bývalého študenta v takejto životnej situácii môže byť riešením inštitút dobrovoľného poistenia,“ radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.