Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 07:44

Čaputová si pripomenula vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, bude o tom hovoriť aj v Berlíne

Zuzana Čaputová sa dnes stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Čaputová si pripomenula vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, bude o tom hovoriť aj v Berlíne
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Život v slobodnom a demokratickom štáte nie je samozrejmosťou, ale vzácnou hodnotou, ktorá bola vykúpená nemalými obeťami. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po tom, čo si v stredu ráno v Bratislave pripomenula výročie udalostí z 21. augusta 1968.

Prezidentka dnes cestuje do Nemecka, kde sa počas oficiálnej návštevy stretne s prezidentom Walterom Steinmeierom a tiež s kancelárkou Angelou Merkelovou. Čaputová si uctí pamiatku obetí, ktoré zahynuli pri pokuse o prekonanie berlínskeho múru, od ktorej pádu v novembri uplynie 30 rokov.

Slovenská hlava štátu tiež avizovala, že o vpáde vojsk Varšavskej zmluvy bude hovoriť práve pri berlínskom múre.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 začali vojská Varšavskej zmluvy s inváziou územia Československa. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu boli súčasťou tzv. operácie Dunaj aj jednotky z Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. V dôsledku okupácie Československa zahynulo najmenej 108 ľudí a stovky obyvateľov bolo zranených.

Táto vojenská invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Okupácia Československa mala zastaviť a aj zastavila demokratizačný proces v ČSSR označovaný ako Pražská jar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.