Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 10:32 Aktualizované dňa 20.08.2019 o 11:26

Africký mor ošípaných na Slovensku sa šíri, potvrdili ďalšie prípady

Veterinári minulý týždeň nariadili poľovníkom, aby sa pustili do intenzívneho lovu diviakov.

Africký mor ošípaných na Slovensku sa šíri, potvrdili ďalšie prípady
Zdroj: Tasr/Pavol Ďurčo

Na Slovensku pribudlo niekoľko nových prípadov afrického moru ošípaných v drobnochove a u diviakov. Vyskytli sa v takzvanej infekčnej oblasti na východe krajiny, kde bol prvý prípad nákazy potvrdený už na konci júla.

Novinárom to dnes povedal hlavný slovenský veterinár Jozef Bíreš. Spolu je tak v krajine potvrdených viac ako desať prípadov afrického moru ošípaných.

"Najdôležitejšou úlohu pri šírení nákazy hrá diviak. Stále je to lokalizované v infekčnej oblasti, zatiaľ to nepreskočilo ďalej," povedal Bíreš.

Dodal, že slovenskí veterinári majú obavy z prenosu nákazy z Maďarska, kde boli v pohraničných oblastiach so Slovenskom minulý týždeň hlásené nové prípady afrického moru ošípaných.

Africký mor na Slovensku zatiaľ nezasiahol veľké priemyselné chovy ošípaných, ktoré sa nachádzajú hlavne na juhu Slovenska.

Stavy ošípaných v polovici augusta v krajine dosiahli zhruba 534-tisíc kusov, čo je len asi tretina počtu z roku 2002.

Slovensko je v produkcii bravčového mäsa sebestačné z necelých 40 percent. Celkovo dováža zhruba 170-tisíc ton bravčového mäsa ročne, ceny bravčového na slovenskom trhu závisia od vývoja cien na nemeckej burze.

Slovenská štátna veterinárna správa minulý týždeň nariadila poľovníkom, aby sa pustili do intenzívneho lovu diviakov. Šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho uviedol, že veľa diviakov sa zdržiava v porastoch kukurice, ktorej zber začne onedlho.

"To si vyžiada intenzívny lov diviakov, aby nedošlo k rozšíreniu afrického moru ošípaných do veľkých chovov," povedal Macho. Zavlečenie afrického moru ošípaných do veľkých chovov by podľa SPPK znamenalo pre chov ošípaných na Slovensku katastrofu.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie ošípaných domácich i divokých. Nakazené zvieratá sa neliečia, musia sa usmrtiť, vakcína neexistuje. Pre ľudí nie je vírus tejto choroby nebezpečný. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.