Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 10:45 Aktualizované dňa 19.08.2019 o 12:59

Prokurátor vyzval ľudí, ktorí komunikovali s Kočnerom, aby to vysvetlili: Inak to môže byť v ich neprospech

Pri vyšetrovaní prípadu boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov.

Prokurátor vyzval ľudí, ktorí komunikovali s Kočnerom, aby to vysvetlili: Inak to môže byť v ich neprospech
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Vrahom novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej bol zrejme jeden z obvinených Miroslav Marček, ktorý sa k činu počas vyšetrovania priznal a ktorého kriminalisti pôvodne označovali len za vodiča. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia dvoch elitných prokurátorov, ktorí dohliadajú na vyšetrovanie minuloročnej dvojnásobnej vraždy. Vyšetrovatelia pôvodne za strelca považovali iného obvineného, ​​Tomáša Szabóa. Prokurátor na tlačovej konferencii tiež povedal, že pri vyšetrovaní prípadu boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov.

Ďalší posun na jeseň

"Dôkazy nás oprávňujú k záveru, že strelcom-vrahom bol Miroslav M.," povedal jeden z dvojice prokurátorov, ktorý si neželal zverejniť svoje meno. Dodal však, že ohľadne priebehu vraždy ešte pretrvávajú isté pochybnosti. Vražednú upravenú zbraň polícia nenašla, zaistila však jej pôvodnú hlaveň.

V prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej polícia už skôr obvinila päť osôb. Medzi nimi je aj kontroverzný podnikateľ Marian Kočner, ktorý si podľa vyšetrovateľov vraždu Kuciaka objednal. Podľa prokuratúry zatiaľ nie sú dôkazy pre obvinenie ďalších osôb. Ďalší posun vo vyšetrovaní prokuratúra očakáva tento rok na jeseň, kedy by mala byť podaná obžaloba.

Už tento rok v apríli sa v médiách objavila informácia, že k vražde Kuciaka a Kušnírovej sa priznal bývalý vojak a Szabóov bratranec Marček. Polícia následne vykonala tiež rekonštrukciu vraždy, ktorá sa stala v dome páru v dedine Veľká Mača neďaleko Trnavy.

Prokurátori bez bližších informácií tiež uviedli, že boli zistené poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov na rôznych úrovniach. Informácie zrejme pochádzajú z komunikácie, ktorú Kočner prostredníctvom mobilnej aplikácie Threema viedol s Alenou Zsuzsovou, takisto stíhanou okrem iného za vraždu Kuciaka. Tieto informácie podľa médií tiež odhalili Kočnerove kontakty na lídrov vládnych strán, ktorí však spojenie s Kočnerom popreli.

Štyri dokonané vraždy

Niektorí z obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej sú obvinení aj v prípadoch ďalších dvoch vrážd, a to podnikateľov Petra Molnára a ďalej bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Štyria z piatich obvinených z Kuciakovej vraždy čelia tiež obvineniu z prípravy vrážd bývalého ministra vnútra a spravodlivosti a terajšieho advokáta Daniela Lipšica a prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku.

"Ide o najmenej štyri dokonané vraždy a prípravy najmenej ďalších troch vrážd. Ide o prípad, ktorý je v dejinách slovenskej kriminalistiky výnimočný. Len zhodou náhod nedošlo (k pripravovaným) vraždám," uviedol prokurátor špeciálnej prokuratúry, ktorý rovnako ako jeho kolega tiež nedal súhlas k snímaniu svojej tváre na tlačovej konferencii. 

Prokurátori tiež obhajovali postup polície, ktorá vlani odobrala českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej mobilný telefón v rámci vyšetrovania Kuciakovej vraždy. "Postup orgánov činných v trestnom konaní bol plne legitímny a v súlade s právnymi predpismi. To potvrdil Ústavný súd, ktorý odmietol ústavnú sťažnosť (Holcovej) ako zjavne neopodstatnenú," povedal prokurátor. Po kritike postupu kriminalistov voči Holcovej jej bol telefón podľa prokuratúry vrátený, bez toho, aby s ním bolo manipulované.

Kuciak písal tiež o Kočnerových aktivitách. S Holcovou zase spolupracoval na nedokončenom článku o talianskej mafii na Slovensku. "Talianska stopa" v prípade Kuciakovej vraždy sa podľa oznámenia prokuratúry nepotvrdila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata